Rosja nawiedzona przez jedną z plag egipskich

Dramat w południowej części Rosji, gdzie nieoczekiwanie pojawiła się niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze. Władze w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego wprowadziły stan wyjątkowy.

Szarańcza wędrowna

Południowe krańce Rosji nawiedziła plaga szarańczy, która w krótkim czasie spustoszyła blisko 70 tysięcy hektarów pól uprawnych. Mieszkańcy początkowo myśleli, że są to koniki polne.

Dopiero, gdy rolnicy zaczęli obserwować chmary owadów opadające na ich pola i niszczące uprawy, okazało się, że to szarańcza wędrowna. Skupiska liczą kilka miliardów owadów, które w kilka godzin ogołacają pola i następnego dnia przemieszczają się kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Rosjanie mówią o apokaliptycznych obrazach, które rozgrywają się na ich oczach, ponieważ owadów jest tak dużo, że potrafią przysłonić Słońce i zmienić dzień w noc. Ludzie ukrywają się w swych domach, zamykają okna i drzwi, aby owady nie dostawały się do środka.

Inwazja szarańczy na południu Rosji.

Władze w obawie przed klęską głodu wprowadziły stan wyjątkowy. Rozpoczęły się opryski na masową skalę. Jednak szarańcza nie mogąc pożywić się w jednym miejscu, potrafi przebyć znaczne odległości, aby ostateczne zaspokoić głód. Problem więc nie został rozwiązany, a to oznacza, że plaga może dotrzeć także w inne regiony Rosji.

Ostatnie tygodnie na południu Rosji okazały się dość ciepłe, ale także wilgotne. Dagestan i okolice nawiedziły powodzie. Rolnicy skarżą się, że wegetacja znacznie spowolniła, a tam, gdzie padało obficie, uprawy zaczęły gnić. Szarańcza to najgorsze, co mogło się im przydarzyć.

Plagi szarańczy w Rosji nie należą do rzadkości. Ostatnia nawiedziła ten kraj w lipcu ubiegłego roku i objęła 100 tysięcy hektarów pól uprawnych w 20 regionach, szczególnie w Kraju Stawropolskim.

Kilka miesięcy wcześniej, wiosną, owady te pojawiły się na Uralu i na Syberii. Za każdym razem rujnowały uprawy na kilkaset tysiącach hektarów pól. To sprawiło, że w niektórych regionach ceny żywności poszły w górę, potęgując kryzys wywołany sankcjami.

Jedna z największych plag szarańczy nawiedziła Rosję latem 1921 roku. Na łamach „Gazety Olsztyńskiej” z 2 sierpnia 1921 roku możemy znaleźć jeżące włosy na głowie informacje, że klęska nieurodzaju dotknęła cztery pasy terytorialne europejskiej części Rosji. Niedobór żywności objął 30 milionów ludzi. Każdego dnia umierało 15-20 tysięcy osób. Drogi wiodące w kierunku Moskwy były usłane zwłokami ludzi i zwierząt:

plaga

W Polsce szarańcza pojawiała się od jedenastego wieku, czego potwierdzeniem są historyczne księgi. Ostatnią plagę tych owadów odnotowano w rejonie Kozienic na Mazowszu w 1967 roku. Od tego czasu szarańcza omijała nasze pola, ale nie oznacza to, że możemy spać spokojnie.

Szarańcza jest bardzo trudna do monitorowania, ponieważ potrafi bardzo szybko się przemieścić. Można ją śledzić za pomocą radarów meteorologicznych, ale nie zawsze jest to możliwe. Owady te są od kilku lat obserwowane przez satelity należące do NASA. Jeśli z dnia na dzień pole zostanie ogołocone z upraw, co wskażą zdjęcia porównawcze, alarmuje się lokalną społeczność i przekazuje dane do kolejnych zagrożonych obszarów.

Szarańcza wędrowna

Owady najczęściej są przenoszone z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu w kierunku północnym, ku Europie, wraz z gorącymi masami powietrza i chmurami pustynnego piasku. W ostatnich tygodniach szczególnie intensywnie wiało do krajów basenu Morza Śródziemnego i właśnie w rejon Kaukazu i Morza Czarnego.

Jeśli prognozy się potwierdzą, to szarańcza może wkrótce zaatakować pola uprawne w Kazachstanie i sąsiednich republikach byłego ZSRR, także na Ukrainie. Tam jednak z powodu suchego klimatu pól jest niewiele, więc owady mogą skierować się na południowy Ural i Syberię, gdzie zaspokoją swój głód. Pozostaje mieć nadzieję, że owady nie dotrą do środkowej Europy.

źródło: twoja pogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.