Rosja o stanie wojennym na Ukrainie: „To wewnętrzna sprawa Kijowa”

Stan wojenny na Ukrainie

Wprowadzenie stanu wojennego w niektórych obwodach Ukrainy jest wewnętrzną sprawą Kijowa, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. „Oczywiście na tle procesu wyborczego taki krok, jak wprowadzenie stanu wojennego, ma specjalne i niezbyt zakamuflowane zabarwienie” — dodał.

Zdaniem Pieskowa taka decyzja mogłaby potencjalnie doprowadzić do eskalacji sytuacji w Donbasie.

Zaznaczył również, że Władimir Putin wkrótce ogłosi swoje stanowisko w sprawie sytuacji z pogwałceniem rosyjskiej granicy przez ukraińskie okręty. Jak podkreślił rzecznik prasowy, niedocenienie znaczenia i niebezpieczeństwa takich prowokacji byłoby błędne, dla prezydenta Rosji jest to bardzo poważna kwestia.

Incydent na Morzu Czarnym

Rano 25 listopada okręty Marynarki Wojennej Ukrainy „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu”, naruszając artykuły 19 i 21 Konwencji ONZ o prawie morza, przekroczyły granicę Rosji. Okręty wpłynęły na czasowo zamknięty rosyjski akwen i przez kilka godzin wykonywały niebezpieczne manewry, nie reagując na żądania towarzyszących im rosyjskich kutrów i okrętów.

Rosja staranowała statek Ukrainy

Zdecydowano się użyć broni. Wszystkie trzy okręty zostały zatrzymane około 20 kilometrów od rosyjskiego wybrzeża i 50 kilometrów na południowy zachód od zwykłego miejsca przejścia okrętów przez Cieśninę Kerczeńską pod Mostem Krymskim.

Podczas incydentu trzech ukraińskich żołnierzy zostało lekko rannych. Otrzymali opiekę medyczną. Jak poinformowała pełnomocnik ds. praw człowieka w Republice Krymu Ludmiła Łubinajak, ich stan jest stabilny.

źródło: pl.sputniknews.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tom Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tom
Gość
tom

Po drugiej wojnie światowej Amerykanie zaczęli wywoływać konflikty, majdan to dzieło Amerykanów i to jest fakt niepodważalny. JKM opowiedział dowcip na ten temat ” wiecie dlaczego w USA nie było wojny? bo w USA niema Amerykańskiego konsulatu.”