Rosja otworzyła nową bazę wojskową. Finladnia zaniepokojona

Nowa baza Rosji

Moskwa reaktywowała bazę wojskową znajdującą się zaledwie 60 km od fińskiego miasteczka Salla. Przybyli do niej pierwsi żołnierze a Finlandia jest zaniepokojona dużą ilością rosyjskich okrętów w Zatoce Fińskiej.

Jak donosi agencja TASS, we wtorek do Alakurtti przybyli żołnierze samodzielnej brygady zmotoryzowanej. Na chwilę obecną jest ich 800 ale jak podaje „Newsweek” niebawem spodziewani są kolejni. Żołnierze są zaopatrzeni w mundury zapewniające ciepło przy temperaturze -60 st. C.

Nowa baza Rosji

Brygada w Alakurtti będzie podlegać nowemu dowództwu strategicznemu w Arktyce. Jej wyodrębnienie to wyraz rosnącego znaczenia Arktyki dla Rosji

Wielkie złoża surowców w Arktyce

Naukowcy z USA szacują, że w Arktyce może się znajdować 13 proc. nieodkrytych światowych złóż ropy naftowej i 30 proc. gazu ziemnego. Ocieplający się klimat ułatwia do nich dostęp. W wyścigu o nie uczestniczą także USA, Kanada, Dania i Norwegia

Putinowi chodzi przede wszystkim o bogactwa, które kryje Arktyka i z tego powodu podjął już strategiczne decyzje.

Pięciomilionowa Finlandia ma z Rosją ponad 1,3 tys. km granicy, więcej niż wszystkie pozostałe kraje UE razem wzięte.

Nowa baza Rosji

Nowa baza Rosji

Przez cały okres zimnej wojny starała się nie drażnić sąsiada – utrzymała niepodległość, ale ceną za to była współpraca z Moskwą i nieprzystąpienie do NATO. Po upadku ZSRR zacieśniła więzy z Zachodem, ale pozostała poza Sojuszem.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.