Rosja planuje operację specjalną w Syrii

Rosyjska prasa ujawnia kolejne szczegóły, dotyczące obecności militarnej Rosji w Syrii. Dziennik „Kommiersant” pisze o „1700 żołnierzach stacjonujących w porcie w Tartus i o tym, że w latach 2016-2017 Rosja dostarczy reżimowi Asada zmodernizowane myśliwce MiG-29M i samoloty bojowe Jak-130”. Opozycyjna „Nowaja Gazieta” informuje o „planowanej rosyjskiej operacji specjalnej w strefie konfliktu”.

Rosja Syria wojna

Dziennik „Kommiersant” powołuje się na źródła w państwowym koncernie zbrojeniowym Rosoboroneksport.

„W latach 2016-2017 Rosja dostarczy do Syrii 12 zmodernizowanych myśliwców MiG-29M/M2. Pierwsza partia samolotów szkoleniowo-bojowych Jak-130 także jest gotowa do odprawy” – powiedział „Kommiersantowi” anonimowy rozmówca.

Przypomniał, że w ostatnich latach władze w Rosji i Damaszku negocjowały także w sprawie dostaw do Syrii rosyjskich czołgów T-80U, samolotów Su-17 oraz systemów obrony przeciwrakietowej.

„Przewidziana rotacja”

„Według naszych danych, podpisywanie nowych kontraktów na dostawy broni do Syrii nie jest przewidziane” – poinformował „Kommiersant”.

Inny rozmówca tej gazety, przedstawiony jako ekspert wojskowy, mówił o rosyjskich specjalistach, przerzuconych do syryjskiego portu Tartus, gdzie znajduje się baza marynarki rosyjskiej.

„Na początku kryzysu syryjskiego w Tartus przebywało kilku ekspertów wojskowych. Obecnie ich liczba wzrosła do 1700 osób. Nasz rozmówca powiedział, że termin jego pobytu w Syrii stanowi 3 miesiące. Później dojdzie do rotacji” – przekazał „Kommiersant”.

Władze w Moskwie twierdzą, że eksperci wojskowi wpierają Syryjczyków w remontach obiektów strategicznych, takich jak pas lotniska w Latakii uznawanej za bastion reżimu Baszara el-Asada czy portu Tartus.

„Po przemówieniu Putina w ONZ”

Opozycyjna rosyjska „Nowaja Gazieta” informuje tymczasem o planowanej operacji specjalnej Rosji w Syrii, zaplanowanej w przyszłym tygodniu.

„Federacja Rosyjska, tuż przed lub tuż po przemówieniu prezydenta Władimira Putina na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 28 września, przeprowadzi operację specjalną w Syrii. Ma ona świadczyć o poważnych planach Rosji w tym kraju. Opracowywane są scenariusze ataku rakietowego, operacji lądowej wojsk syryjskich przy użyciu nowoczesnych metod walki czy serii ataków artyleryjskich” – napisała opozycyjna „Nowaja Gazieta”.

„Najważniejsze w tej operacji to skuteczność, nie skala” – powiedział opozycyjnego dziennikowi rozmówca w rosyjskim Sztabie Generalnym.

Autor: tas\mtom / Źródło: tvn24, Kommiersant, Nowaja Gazieta

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.