Rosja: Pocisk międzykontynentalny Yars przeleciał niezauważony przez cały kraj

Choć najświeższym rosyjskim poligonem jest aktualnie Syria, Kreml nie odpuszcza i kontynuuje sprawdzanie swojego potencjału bojowego w bardziej tradycyjny sposób – na ćwiczebnych poligonach. Ostatniego testu rakiety Yars nie można jednak nazwać zwyczajnym czy tradycyjnym – pocisk przeleciał nad całą Rosją, przemierzając tysiące kilometrów.

Yars

Rakietę odpalono z kosmodromu Plesieck, który znajduje się w obwodzie archangielskim, na północy europejskiej części Rosji. Punkty docelowe wyznaczono na kamczackim poligonie – ćwiczenia miały docelowo wykazać niezawodność rakiety i sprawdzić, na ile precyzyjna jest jej modułowa głowica. Według oficjalnego komunikatu rosyjskich wojskowych Yars sprawił się wyśmienicie: – Bloki bojowe dosięgły wyznaczonych celów na poligonie Kura, który znajduje się na Półwyspie Kamczatka. – oznajmił pułkownik Igor Jegorow, przedstawiciel Strategicznych Wojsk Rakietowych – Zadanie zostało w pełni zrealizowane.

Yars to międzykontynentalna rakieta balistyczna. Pierwsze testy pocisku przeprowadzono w 2007 roku i od tego czasu są sukcesywnie powtarzane (łącznie przeprowadzono ich około siedmiu). Pierwsze Yarsy oficjalnie trafiły na służbę w 2009 roku i docelowo do roku 2021 mają zastąpić w rosyjskich wojskach rakietowych wszystkie pociski Topol. Najważniejszą zaletą Yarsów jest wielomodułowa głowica. W jej skład wchodzą trzy lub cztery (sprzeczne źródła) jądrowe bloki, z których każdy jest indywidualnie naprowadzany na cel. Pozwala to razić kilka celów jedną rakietą.

Wizualnie Yars prezentuje się niezwykle imponująco: wraz z głowicą ma około 22 metrów długości, a masa startowa wynosi 49 ton. Pocisk posiada trzystopniowy napęd na stałe paliwo rakietowe i może startować zarówno z przystosowanych do tego silosów, jak i mobilnych podwozi. Maksymalny zasięg rakiety wynosi 11 000 kilometrów. Moc ładunku sięga, w zależności od źródła, od 150 do 300 kiloton.

Yars

W niedalekiej przyszłości Jars ma się stać podstawą uzbrojenia wojsk jądrowych Rosji: – W przyszłości MBR RS-24 będą główną siłą mobilnych oddziałów Strategicznych Wojsk Rakietowych, które wraz z wojskami jądrowymi zapewnią bezpieczeństwo państwa i jego sojuszników – oświadczył Jegorow.

Według oficjalnych danych Rosja posiada 33 rakiety Yars (stan na 2014). W Yarsy jest wyposażona m. in. jednostka wojsk rakietowych w oddalonym o kilkaset kilometrów od polskiej granicy Kozielsku.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.