Rosja: polskie programy modernizacji armii robią wrażenie (System patriot w akcji WIDEO)

Polskie programy modernizacji armii robią wrażenie; możliwy zakup zestawów Patriot wzmocni obronę przeciwlotniczą – komentuje portal Lenta.ru podpisane przez Polskę memorandum ws. tych rakiet. Według portalu decyzja wpłynie na planowanie wojskowych rosyjskich.

Informując o podpisaniu memorandum podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa portal zwraca uwagę na plany modernizacji armii ogłoszone w Polsce w 2013 r. oraz na programy Wisła i Narew. Następnie szczegółowo relacjonuje wybór przez Polskę zestawów Patriot, uzupełnianych przez pociski SkyCeptor.

W opublikowanej w sobotę analizie Lenta.ru opisuje plany dotyczące zakupu przez polskie siły zbrojne nowoczesnych myśliwców, pocisków manewrujących i okrętów podwodnych. Polska – jak podkreśla – „ogłosiła i częściowo zrealizowała szereg kosztownych programów wojskowych”, a „obok odnowienia obrony przeciwlotniczej aktywnie inwestuje w wojska lotnicze”.

„Programy modernizacji wojskowej uruchamiane w Polsce robią wrażenie” – ocenia komentator. Zwraca uwagę, że od połowy lat 90. XX w. wydatki w Polsce na obronność wahały się wokół 1,9 proc. PKB, w 2015 r. wzrosły do 2,14 proc., a w przyszłości mają być utrzymane na poziomie 2,5 proc. PKB.

Lenta.ru zaznacza, że Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej i – jak dodaje – „niewątpliwym liderem Europy Wschodniej, który teraz demonstruje również ambicje wojskowo-polityczne”. Portal wyraża przekonanie, że Polsce zależy także, by stać się „partnerem regionalnym numer jeden” w relacjach z USA i „priorytetowym odbiorcą pomocy wojskowej i zaawansowanego uzbrojenia”.

Opisując polską obronę przeciwlotniczą komentator ocenia jako przestarzałe dawne radzieckie przeciwlotnicze zestawy S-125M czy S-200WE. Tak więc – zaznacza – „na pierwszy rzut oka zakup Patriotów stanowi istotne wzmocnienie”.

Lenta.ru ocenia, że wojskowi rosyjscy wychodzą z założenia, iż w sytuacji zagrożenia wschodnioeuropejskie kraje należące do NATO zostaną dodatkowo wzmocnione przez sojuszników. Uważają oni za „bodajże oczywiste” – pisze komentator – rozmieszczenie w Europie Wschodniej środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak Patriot i THAAD.

„Z tego względu na pytanie o konsekwencje programu Wisła można odpowiedzieć na pierwszy, pobieżny rzut oka następująco: czy wzmocni to istotnie obronę przeciwlotniczą Polski? Tak, wzmocni. Czy wpłynie na planowanie wojskowych rosyjskich w Europie Wschodniej? Zostanie uwzględnione i zaangażuje określone siły” – konkluduje Lenta.ru.

Podpisane w czwartek przez ministerstwo obrony USA i polskie MON memorandum intencji ws. systemu Patriot przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii) uzbrojonych w produkowane przez koncern Lockheed Martin pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy system zarządzania polem walki IBCS. Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar. Zastrzeżono, że USA nie będą w stanie wypożyczyć tych radarów lub odkupić ich, kiedy będzie dostępny – wymagany przez Polskę – nowy radar, o polu obserwacji 360 stopni. Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

W memorandum zaznaczono, że nie jest ono wiążące, a przekazanie nowych technologii będzie wymagać zgód władz wyższego szczebla, w tym Kongresu USA.

System rakietowy Patriot w akcji:

Jak działa system (zalecane włączenie napisów PL)

źródło: PAP
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rosja: polskie programy modernizacji armii robią wrażenie (System patriot w akcji WIDEO)”

  1. Jak powiedział wiceminister MON te patriot dostaniemy za 10 lat, to rzeczywiście robi wrażenie.Za 10 lat to ta technologia będzie złomem.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.