Rosja przejmuje kontrolę nad Abchazją – zbuntowanym regionem Gruzji

Rosja przejmuje kontrolę nad GruzjąRosja przejęła kontrolę nad Abchazją – zbuntowanym rejonem Gruzji. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym podpisali w Soczi Władimir Putin i samozwańczy przywódca Abchazji Raul Chadżimba. Umowę podpisano na 10 lat, z możliwością przedłużenia. W ten sposób – po Krymie – Rosja przejęła kolejny region położony nad Morzem Czarnym. Umowę potępiła Gruzja.

Rosja przejmuje kontrolę nad Gruzją

Deklaracje o sojuszu padły wcześniej w trakcie spotkania Putina z Chadżimbą. Gospodarz Kremla zapowiedział, że wraz z podpisaniem dokumentu dwukrotnie zwiększy się pomoc finansowa Rosji dla regionu. Natomiast samozwańczy prezydent tego kaukaskiego regionu podkreślał, że liczy na współpracę w sferach bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego.

Z informacji publikowanych wcześniej przez rosyjskie media wynikało, że porozumienie rosyjsko-abchaskie przewiduje również stworzenie wspólnych oddziałów wojskowych i zobowiązuje do wzajemnej obrony.

Przeciwko podpisaniu dokumentu od początku występujowały władze w Tbilisi. Gruzińskie MSZ nazwało dokument „próbą aneksji Abchazji”. Ten separatystyczny region uznawany jest za integralną część Gruzji, czasowo okupowaną przez rosyjskie wojska.

źródło: TVP, IAR

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rosja przejmuje kontrolę nad Abchazją – zbuntowanym regionem Gruzji”

  1. Maładziec Nasz Putin!

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.