Rosja przesunęła swoją granicę. NATO zaniepokojone

Rosja przesunęła swoją granicę 11 kilometrów wgłąb terytorium Gruzji – informuje Reuters. Rosjanie tłumaczą, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie na czas igrzysk w Soczi. NATO jednak wyraziło swój niepokój i skrytykowało działanie Rosjan.

– Zauważyliśmy przesunięcie strefy przygranicznej Rosji wgłąb Gruzji bez zgody rządu gruzińskiego. To mocno nas zaniepokoiło – powiedział szef NATO Anders Fogh Rasmussen.

Teren, który zaanektowała Rosja, należy do Abchazji. To region, który Rosjanie od wojny z Gruzją w 2008 r. uważają za niezależne terytorium. Większość państw na świecie traktuje jednak Abchazję jak terytorium gruzińskie.

Rosja przesunęła granicę w głąb Gruzji

Gruzja już w styczniu potępiła Rosję za zmianę przebiegu granicy. Działanie to nazwała „nielegalnym ruchem”, który godzi w gruzińską niepodległość. Rosja natomiast tłumaczy, że to jedynie stworzenie większej strefy bezpieczeństwa wokół igrzysk w Soczi.

Gruzja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Rosją od czasu wojny w 2008 roku.

Rosja przesunęła granicę w głąb Gruzji

Źródło: Reuters/WP.PL

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rosja przesunęła swoją granicę. NATO zaniepokojone”

 1. Coś mi się wydaje, że olimpiada to pretekst do przesunięcia na stałe tej granicy…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Moim zdaniem Rosja już od lat jest w defensywie, wszędzie się broni przed działaniami USA, zazwyczaj nieudolnie, oto 11 kilometrów, USA tymczasem podbija jeden kraj za drugim, obala rządy swojej polityce niechętne, teraz pobudza neonazistów na Ukrainie, kilka lat temu stworzyła obóz koncentracyjny na terenie Polski… Rosja to kraj wyludniający się, pełen separatystycznych autonomii i republik chcących oderwać się od Moskwy, ale widać Rosja jest wciąż potrzebna jako straszak, inaczej „specjaliści od rewolucji” z USA już dawno by sprawili, że Rosja skazana by była na szereg wyniszczających wojen domowych, które ograniczyły by władztwo Rosji do terenów Księstwa Moskiewskiego. Rosja to też kraj wyludniający się, skorumpowany, nie zdolny do mocnych działań na arenie międzynarodowej, bo jest uzależniony od sprzedaży swoich surowców strategicznych, na tym się opiera cała Rosja, podobnie Chiny, jedynym krajem, który jest ekspansywny w skali świata od dekad, są Stany Zjednoczone, przecież nie ma obszaru na ziemi, gdzie nie byłoby amerykańskich żołnierzy, nie ma obszaru na ziemi, gdzie amerykańskie wzorce kulturowe nie zdominowały by tubylczych. Tymczasem Rosja dostała cięgi na każdym polu, już się nie podniesie, chyba że poprzez globalny konflikt, ale nie taki, który sama rozpocznie, ale taki do którego sama dołączy gdy inne siły już się wyczerpią, tak jak zrobiło to USA podczas II wojny światowej, reguły się nie zmieniły w tym względzie, jedyne co grozi od strony Rosji to możliwość przejęcia ich arsenały nuklearnego przez terrorystów, bądź wariatów i to jest możliwe tym optymistycznym akcentem skończę swój przydługi wywód :)… Pozdrawiam

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.