Rosja sprawdziła gotowość swojej broni jądrowej

Rosja sprawdziła stan gotowości rakiet z głowicami jądrowymi. Dywizjon mobilnych wyrzutni rakiet „Jars” i „Topol-M”, w obwodzie Iwanowskim odwiedził dziś minister obrony Siergiej Szojgu. Szef resortu ocenił sprawność bojową żołnierzy i sprzętu na „piątkę”.

W trakcie inspekcji szef jednego z pułków Maksim Riabko poinformował ministra, że w pełnej gotowości bojowej znajduje się dziewięć wyrzutni rakiet, które pełnią całodobowe dyżury. Według agencji Ria Novosti – na wyposażeniu dywizjonu, stacjonującego w Tejkowie znajdują się najnowsze wersje rakiet „Topol – M” i „Jars”. Zespoły obsługujące wyrzutnie w 90 procentach składają się z żołnierzy kontraktowych.

Rosyjskie rakiety „Topo-M” to pociski balistyczne dalekiego zasięgu typu ziemia – ziemia. Są one przystosowane do przenoszenia nawet trzech głowic jądrowych jednocześnie. Topol-M są najnowocześniejszymi rakietami balistycznymi w dyspozycji Rosji. To jedne z najszybszych i najbardziej precyzyjnych pocisków. Mogą pokonać odległość do dziesięciu tysięcy kilometrów, a w cel trafiają z precyzją do 300 metrów.

Tak startują rakiety Topol M z głowicą atomową

Rosja wzmacnia swoje siły wojskowe

Rosja kon­se­kwent­nie wzmac­nia swoje siły woj­sko­we. W 2013 roku w si­łach zbroj­nych Fe­de­ra­cji Ro­syj­skiej słu­ży­ło ok. 850 tys. żoł­nie­rzy. Wy­dat­ki na zbro­je­nia prze­kro­czy­ły 70 mi­liar­dów do­la­rów.

Dzi­siaj po­in­for­mo­wa­no o no­wych pla­nach Mo­skwy dot. wzmoc­nie­nia Floty Czar­no­mor­skiej, któ­rej głów­na baza znaj­du­je się w Se­wa­sto­po­lu na za­anek­to­wa­nym w marcu Kry­mie – po­in­for­mo­wa­ły służ­by pra­so­we floty, po­wo­łu­jąc się na jej do­wód­cę ad­mi­ra­ła Alek­san­dra Witkę.

Rozwijane ma być m.in. lotnictwo morskie i artyleria, a także nowe okręty i łodzie podwodne.

Wczoraj prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja „powinna przywrócić infrastrukturę wojskową” w Sewastopolu „w celu wzmocnienia obrony kraju” w odpowiedzi na nasilenie obecności NATO w Europie Wschodniej.

W maju rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu mówił, że na rozwijanie Floty Czarnomorskiej przeznaczono do 2020 roku ponad 86 mld rubli (1,75 mld euro).

W marcu Rosja zajęła zbrojnie należący do Ukrainy Krym, a następnie włączyła go oficjalnie w skład Federacji Rosyjskiej po referendum w tej sprawie, przeprowadzonym 16 marca przez separatystyczne i prorosyjskie władze półwyspu.

Rosja sprawdziła gotowość swojej broni jądrowej

Walki na wschodzie Ukrainy

Zajęcie Krymu i separatystyczne nastroje ludności doprowadziły do trwających po dziś dzień walk w okolicach Doniecka. Ukraiński rząd oskarżą Moskwę o wspieranie i inspirowanie bojowników. Dzisiaj poinformowano, że prorosyjscy rebelianci w Doniecku opuszczają swoje pozycje na przedmieściach i wycofują się do centrum miasta. W wyniku walk zginęło już kilkaset osób. W tym pasażerowie zestrzelonego omyłkowo przez separatystów cywilnego samolotu.

Boeing 777 malezyjskich linii, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się w czwartek w obwodzie donieckim na Ukrainie, na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Zachód i władze ukraińskie twierdzą, że został zestrzelony z zestawu rakietowego Buk.

Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów. Na pokładzie byli również m.in. obywatele Malezji, Indonezji, Australii i Wielkiej Brytanii.

źródło: PAP autor: (RC)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rosja sprawdziła gotowość swojej broni jądrowej”

 1. Bo ta strona nie jest wiarygodna kopiuj wklej 0 swoich szarych komorek.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Niezłe teksty w stylu „faktów” cyt : „W marcu Rosja zajęła zbrojnie należący do Ukrainy Krym, a następnie włączyła go oficjalnie w skład Federacji Rosyjskiej po referendum w tej sprawie, przeprowadzonym 16 marca przez separatystyczne i prorosyjskie władze półwyspu.” lub to cyt; „W tym pasażerowie zestrzelonego omyłkowo przez separatystów cywilnego samolotu”.

  Domniemania podawane jak fakty źle świadczą o portalu. Tak lekko zajeżdża tvn-owską propagandą.
  Samolot zapewne przewoził trefny ładunek (trupy), paszporty w woreczku podrzucone, silnik z mniejszego modelu boeinga i wiele innych „niewiadomych” sugerują iż mamy do czynienia z operacją psy-op…. Świat schodzi na psy a kłamstwo zawsze jest kłamstwem…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.