Rosja: test międzykontynentalnej rakiety balistycznej „Topol-M” zakończony sukcesem

Wystrzelenie rakiety po raz kolejny potwierdziło prawidłowość rozwiązań technicznych wprowadzonych w systemie rakietowym oraz jego gotowość do wykonywania zadań bojowych – tak Igor Jegorow, przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, skomentował próbne wystrzelenie rakiety „Topol-M”.

Rosja test rakiety Topol M

Powyższa wypowiedź może kojarzyć się z propagandą uprawianą za czasów Związku Radzieckiego, przez co bawi. Ale sprawa, której dotyczy, jest bardzo poważna. Topol-M to rosyjski rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ziemia-ziemia. Jest przystosowany do przenoszenia trzech głowic jądrowych. O jego próbnym wystrzeleniu donosi agencja RIA Novosti.

Bezprecedensowy program dozbrojenia

Test rakiety został przeprowadzony o godz 9.20. Wystrzelono ją z Kosmodromu Plesieck położonego 170 km na południe od Archangielska. Pocisk trafił w cel na Kamczatce – poinformowali Rosjanie. Próbę przeprowadzono dla sprawdzenia działania systemu wystrzeliwania podobnych rakiet wprowadzonego w związku reformą rosyjskiej armii w 2008 r.

Jest to największa od czasów upadku Związku radzieckiego reforma wojskowa w Rosji – pisze RIA Novosti. Wskutek niej wprowadzono istotne zmiany do systemu kierownictwa wojskowego. Zmniejszyła się ogólna liczebność wojskowych z poboru, wzrosła za to liczba żołnierzy zawodowych. Podniesiono także zarobki oficerów. Ale przede wszystkim wdrożono bezprecedensowy program dozbrojenia armii, który ma się zakończyć do 2020 roku.

źródło: Gazeta.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lotek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lotek
Gość
Lotek

No chyba nie bardzo jest się z czego cieszyć