Rosja wtargnęła do Syrii tak jak na Ukrainę i Gruzję

Gruzińskie agencje cytują wypowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który porównał rosyjską operację wojskową w Syrii do inwazji na Gruzję w 2008 roku. „Co Rosja robi w Syrii? To samo, co robiła w Gruzji i to samo, co robi na Ukrainie” – przytacza słowa Erdogana tbiliski analityczny portal apsny.ge.

Gruzińskie media powołują się na wywiad Recepa Tayyipa Erdogana, który ukazał się w tureckim dzienniku „Malliyet”.

Rosja wojna

W rozmowie z tą gazetą prezydent Turcji po raz kolejny oskarżył Rosję, że w Syrii nie bombarduje terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, a przeciwników reżimu Baszara el-Asada, a także tureckojęzycznych Turkmenów. „Rozmawiałem z naszymi rodakami z miejscowości Bayyrbudzhak. Twierdzą, że rosyjskie samoloty bombardują ich wioski. Niestety sytuacja jest taka, że oni [Rosjanie – przyp. red.] próbują oszukać cały świat, przy pomocy dobrze zorganizowanej dezinformacji” – cytuje słowa Erdogana gruziński analityczny portal apsny.ge.

„Dlaczego Rosja najechała Gruzję?”

W wywiadzie dla „Malliyet” Recep Tayyip Erdogan porównał rosyjską operację wojskową w Syrii do inwazji na Gruzję w 2008 roku, podczas konfliktu o separatystyczną Osetię Południową.

„Rosja twierdzi, że do Syrii została zaproszona przez tamtejszy rząd. Ale obecne władze w tym kraju nie są legalne. Być może w Moskwie uważają, że mogą wkroczyć w dowolne miejsce, gdzie ich o to poproszą? Po co Rosja najechała Gruzję? Bo ich o to poprosili? Po co dokonała inwazji na Ukrainę? Bo także o to poprosili?” – przytacza wypowiedź Erdogana apsny.ge.

Po konflikcie zbrojnym z Gruzją Rosji uznała niepodległość separatystycznej Osetii Południowej i  wzmocniła w tym regionie obecność militarną. Rosyjska baza wojskowa została także wzmocniona w drugiej samozwańczej republice gruzińskiej, Abchazji.

Impas w stosunkach rosyjsko-tureckich

Po zestrzeleniu przez tureckie myśliwce F-16 rosyjskiego bombowca Su-24 w listopadzie zeszłego roku stosunki Rosji z Turcją znalazły się w impasie.

Władze w Moskwie wprowadziły wobec Turcji sankcje gospodarcze. Restrykcje obowiązują od 1 stycznia.

Rząd w Ankarze rozważa podjęcie kroków odwetowych.

Turcja twierdzi, że Su-24 został zestrzelony po naruszeniu przestrzeni powietrznej kraju.

Rosja temu zaprzecza i utrzymuje, że w chwili zestrzelenia Su-24 znajdował się nad Syrią, gdzie wykonywał zadania związane z rosyjską operacją wojskową w Syrii.

źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Rosja wtargnęła do Syrii tak jak na Ukrainę i Gruzję”

 1. To jakiś stary artykuł o ZSRR.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Do Polski w 1939 podobnie weszli.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Turas to cep i mamy obraz tego w niemczech. Tam te śmeci wysyłają islamistów. Turas pod dyktando żydomasonerii ameryki niszczy europę. Merkelowa jest w tym syfie pierwszą damą. Putin jest stróżem tego popapranego żydowskiego świata.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Władze nie są legalne bo żydoameryka ich nie wybrała

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Co za cep z niego, na taką głupotę nie ma recepty 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.