Rosja: Zima nadeszła najwcześniej w tym tysiącleciu

Zima Rosja 2014Rosyjscy meteorolodzy poinformowali, że pierwsze powiewy zimy pojawiły się na Syberii najwcześniej przynajmniej od początku tego tysiąclecia. Średnie temperatury są nawet o 15 stopni niższe niż zwykle, a pod śniegiem znajduje się aż 80 procent obszaru Rosji.

Zima Rosja 2014

Zgodnie z prognozami sezonowymi rosyjskich meteorologów, tegoroczna zima w największym kraju świata ma być surowsza niż poprzednie. To ma być prawdziwa rosyjska zima, ze śniegiem i mrozem. Póki co ich przewidywania się potwierdzają, ponieważ biała pora roku rozpakowuje swoje walizki znacznie wcześniej niż miało to miejsce w poprzednich sezonach.

Mimo, że mamy dopiero koniec październiku, już 80 procent terytorium Rosji znajduje się pod śniegiem. Wolne od białego puchu są jedynie krańce zachodnie i południowe. W najbardziej śnieżnych regionach pokrywa białego puchu ma już grubość 20 cm.

Tymczasem mróz z każdym dniem staje się coraz tęższy. Termometry nocami i o porankach pokazują prawie minus 40 stopni. W Moskwie średnia temperatura dobowa spadła w ostatni czwartek (23.10) do minus 8,5 stopnia, co oznacza, że była o rekordowe 12,7 stopnia niższa od normy wieloletniej. Nigdy wcześniej w historii pomiarów meteorologicznych nie było aż tak zimno o tej porze roku.

Ujemne anomalie temperatury są widoczne na poniższej mapie. W Rosji pojawił się wielki granatowo-niebieski bąbel zimna. To, co dzieje się w Rosji stanowi dokładne przeciwieństwo nadzwyczaj wysokich temperatur, które panują w Arktyce oraz na znacznym obszarze północnej Afryki i Azji (kolor czerwony).

Anomalie temperatury powietrza w dniu 25 października 2014. Dane: ClimateReanalyzer.orgZima Rosja 2014

Według meteorologów jest to najwcześniejsze nadejście mrozów i śniegów przynajmniej od początku tego tysiąclecia. Także rzeki w tym sezonie zamarzły wcześniej niż zwykle, najwcześniej od 1992 roku. W rejonie Archangielska i Wołogdy lód skuł je aż o 15-25 dni za wcześnie wobec normy wieloletniej.

Jednak wczesne zjawienie się zimy wcale nie oznacza, że mróz i śnieg nie odpuszczą aż do wiosny. Wszystko wskazuje na to, że jest jedynie przejściowa anomalia, podobna do tej, która we wrześniu przyniosła wyjątkowo wczesne uderzenie zimy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W najbliższym czasie Moskwianie poczują jeszcze powiewy babiego lata, ponieważ temperatura przy bezchmurnym niebie ma dochodzić nawet do 10 stopni. Odwilż obejmie całą europejską część Rosji oraz jej południowe obszary, przyległe do Kazachstanu i Mongolii.

Zima, która do tej pory wędrowała z Syberii z kierunku Europy, teraz zaczyna się wycofywać. Przynajmniej do pierwszej dekady listopada zima z prawdziwego zdarzenia Polsce nie grozi.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rosja: Zima nadeszła najwcześniej w tym tysiącleciu”

 1. Globalne ociplenie, tak… Zasrani zieloni terroryści…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Ecemonios are in dire straits, but I can count on this!

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.