Rosjanie bombardują zapasy ropy Państwa Islamskiego

– Rosyjskie samoloty bombardują w Syrii cysterny należące do Państwa Islamskiego – oświadczył przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego gen. Andriej Kartapołow. W ostatnim czasie Rosjanie zniszczyli ok. 500 cystern z produktami naftowymi. Sprzedaż ropy naftowej daje terrorystom z IS 1,5 mln dol. dziennie.

– Chcę zaznaczyć, że w środę podjęto decyzję, zgodnie z którą rosyjskie samoloty bojowe są kierowane na tzw. swobodne polowanie na samochody cysterny, przewożące produkty naftowe i należące do terrorystów w rejonach kontrolowanych przez Państwo Islamskie – powiedział Kartapołow. Przyznał jednocześnie, że takie loty trwają już od pewnego czasu.

Według niego w ciągu kilku dni rosyjskie samoloty zniszczyły ok. 500 cystern nielegalnie przewożących ropę z Syrii do Iraku.

Kolumny cystern

– W ostatnich latach IS i inne organizacje ekstremistyczne zorganizowały na kontrolowanym przez siebie obszarze tzw. ropociąg na kółkach – wyjaśnił Kartapołow.
Panstwo Islamskie
Według niego setki cystern dostarczają tysiące ton ropy do Iraku i to jest jednym z głównych źródeł finansowania terrorystów. Na konferencji pokazano zdjęcia całych kolumn złożonych z cystern.Kartapołow poinformował też, że bombowce Su-34 przystąpiły w Syrii do nalotów na obiekty związane z wydobyciem i przeróbką ropy naftowej.

Organizacja Państwo Islamskie kontroluje większość pól naftowych w Syrii, w tym w bogatej w ropę północno-wschodniej prowincji Dajr az-Zaur.

W ostatnich dniach Rosjanie zniszczyli ok. 500 cystern Panstwo Islamskie

1,5 mln dol. dziennie

Według badania, którego wyniki opublikował w październiku „Financial Times”, przemyt ropy przynosił dżihadystom 1,5 mln dolarów dziennie, gdy cena baryłki ropy naftowej wynosiła średnio 45 dolarów – pisze AFP.

Przypomina, że w poniedziałek Pentagon, który wraz z koalicją sojuszników też prowadzi operacje powietrzne w Syrii, a także w Iraku, poinformował, że zniszczono 116 samochodów cystern w al-Bukamal (w prowincji Dajr az-Zaur) w pobliżu granicy z Irakiem.

Rosja aktywna w ONZ

Rosja wniosła pod obrady RB ONZ zmodyfikowany projekt rezolucji o koordynacji działań w walce z organizacjami terrorystycznymi, zwłaszcza z Państwem Islamskim (IS) – poinformował stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin. Sprecyzował, że projekt uwzględnia niektóre ustalenia niedawnego szczytu G20 w Turcji. – Większy akcent położono na walce z IS oraz na konieczności wspólnych działań – dodał.

Rosyjski dyplomata podkreślił, jak relacjonuje agencja TASS, że chodzi w szczególności o wspólne działania zmierzające do „schwytania i ukarania tych, którzy dokonują ataków terrorystycznych”. Według Czurkina projekt „zawiera precyzyjną koncepcję samoobrony” oraz przewiduje konieczność uzgodnienia podejmowanych działań z władzami państw, na terytorium których dokonywane są operacje wojskowe.

Według Czurkina Rosja konsultowała się z Francją, której prezydent Francois Hollande wezwał wcześniej Radę Bezpieczeństwa do uchwalenia rezolucji o wspólnej walce z terroryzmem.

źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rosjanie bombardują zapasy ropy Państwa Islamskiego”

  1. jeszcze nas za życia spotka wojna, zobaczycie…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.