Rosjanie ćwiczą naloty na okręty NATO

Myśliwce Su-30 i bombowce Su-24 wykorzystują dwa okręty NATO na Morzu Czarnym do ćwiczeń – twierdzą rosyjskie media. Maszyny startujące z zagarniętego Krymu mają „ćwiczyć przełamywanie obrony” amerykańskiego krążownika USS Vicksburg i tureckiej fregaty Turgut Reis.

Informacje na temat pozorowanych nalotów przekazało państwowej agencji Sputnik News „anonimowe źródło” w dowództwie floty w Sewastopolu. Miały je przeprowadzić 3 marca samoloty stacjonujące w byłej bazie ukraińskiego lotnictwa morskiego w Nowofedoriwce.

– Załogi obu okrętów niewątpliwie ćwiczyły odpieranie ataków naszych samolotów, co dało pilotom możliwość nabycia cennego doświadczenia w manewrowaniu i prowadzeniu zwiadu – stwierdził anonimowy rozmówca agencji.

Do ćwiczenia ataków na okręty NATO poderwały się trzy myśliwce wielozadaniowe Su-30 i cztery bombowce taktyczne Su-24. Miały trenować „przełamywanie obrony przeciwlotniczej” krążownika i fregaty, co oznacza przedostanie się na tyle blisko okrętów, aby móc je skutecznie zaatakować. Na dodatek Rosjanie mieli dokonać przelotu nad jednostkami Sojuszu.

USS Vicksburg to krążownik typu Ticonderoga, okręt wyspecjalizowany w zwalczaniu samolotów przy pomocy systemu AEGIS i rakiet SM-2/-3 Rosjanie ćwiczą naloty na okręty NATO

Trening na wrogu

Ćwiczenia w takiej skali przeprowadzane na „wrogu” są bardzo rzadkie. W przeszłości najczęściej dochodziło do przelotów pojedynczych maszyn, jak na przykład w kwietniu 2014 roku, kiedy Su-24 przeleciał bardzo blisko amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czarnym. Dowódca USS Donald Cook stwierdził, że był to czyn „prowokacyjny”.

Formalnie tego rodzaju bliskie przeloty i pozorowane ataki nie są zabronione, ale do dobrego zwyczaju należało unikanie zbyt bliskich spotkań, które zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Wojska mocarstw unikają też namierzania się przy pomocy radarów służących do naprowadzania uzbrojenia. Nieprzestrzeganie tej zasady jest uznawane za poważną prowokację.

NATO i USA nie skomentowały najnowszych doniesień rosyjskich mediów. Szczegóły spotkania okrętów z samolotami nie są znane.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.