Rosjanie wspierają syryjską armię

Syryjskie wojsko zaczęło korzystać z nowej broni dostarczonej przez Rosję, żołnierze są szkoleni w obsłudze nowego sprzętu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło w syryjskiej armii.

Miasto Douma w SyriiSyria

– Dostarczono nam nowe rodzaje broni. Syryjska armia jest szkolona w obsłudze tego sprzętu. Część jest już wykorzystywana. Uzbrojenie jest wysoce efektywne i bardzo dokładne, dzięki czemu precyzyjnie trafia w cel. Mamy wszelkie typy broni i naziemnej i do walki powietrznej – powiedział Reuterowi anonimowy informator. Nie podał jednak szczegółów na temat uzbrojenia.

Rosnąca aktywność Rosjan w Syrii

W środę przedstawiciele amerykańskich władz zwracali uwagę, że na jednym z syryjskich lotnisk zidentyfikowano kilka rosyjskich wojskowych śmigłowców. Dzień wcześniej „New York Times” napisał, że amerykańscy specjaliści wojskowi, analizując zdjęcia satelitarne i inne informacje, ustalili, iż Rosja ma kilka czołgów T-90, 15 granatników, 35 transporterów opancerzonych, a także 200 żołnierzy i przenośną infrastrukturę mieszkalną dla 1 500 pracowników na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu.

czołg t90

Zdaniem Pentagonu rosyjska broń i sprzęt wojskowy mogą sugerować, że Moskwa planuje przekształcenie lotniska w Latakii w większą bazę wojskową dla sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Władze w Damaszku podkreślają, że rosyjska obecność w kraju ogranicza się tylko do doradców wojskowych.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii. Do tej pory za najważniejszego dostawcę broni dla Syrii uznawany był właśnie Iran.

źródło: wp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.