Rośliny i zwierzęta na ciemnej stronie Księżyca!!

2
16
zwierzęta i rośliny na księżycu

Chiński lądownik, który wylądował po drugiej stronie Księżyca może dokonać rewolucji!

Ich najnowsze osiągnięcie jest warte każdej pochwały.

W dniu 3 stycznia, lądownik chang’e 4 dokonuje historycznego, pomyślnego lądowania po drugiej stronie księżyca ze zwierzętami i roślinami.

Chiny na Księżycu

Chiny na Księżycu

Chiny na Księżycu

Stały się w ten sposób pierwszymi żywymi organizmami na powierzchni Księżyca po misji Apollo agencji kosmicznej NASA.

Change’e-4 został wyposażony w małą „puszkę”, która zawiera nasiona ziemniaka oraz rzodkiewnika pospolitego, a także jaja jedwabników. Puszka ta tworzy „biosferę”, w której rośliny mają dostarczać jedwabnikom tlen, a jedwabniki roślinom niezbędny dwutlenek węgla oraz składniki odżywcze. Naukowcy chcą przekonać się, czy rośliny będą prowadziły fotosyntezę, a także pomyślnie rosnąć i kwitnąć w księżycowym środowisku.

Żywe organizmy na Księżycu

Dlaczego ziemniaki i rzodkiewnik? Naukowcy wybrali te rośliny, ponieważ okres wzrostu rzodkiewnika jest krótki i wygodny do zaobserwowania, natomiast ziemniak może stać się głównym źródłem pożywienia dla przyszłych astronautów.

Eksperyment jest efektem współpracy aż 28 chińskich uniwersytetów, na czele z Uniwersytetem w Chongqing. Naukowcy zamknęli nasiona i jaja w cylindrze wykonanym ze stopu aluminium o pojemności 0,8 litra. W sumie biosfera waży około 3 kilogramy (poza organizmami zawiera bogatą w składniki odżywcze glebę oraz wodę). Pewnie zastanawiacie się, jaki sposób do pojemnika ma dostawać się światło. Otóż, pojemnik wyposażono w przeznaczoną do tego celu rurkę.

Co ciekawe, we wnętrzu puszki umieszczono kamery, które mają obserwować jej środowisko. Te cały czas będą przesyłać na Ziemię dane o przebiegu eksperymentu. Ten proces będzie odbywał się dzięki skomplikowanemu systemowi przekaźników, który Chiny skonfigurowały specjalnie w ramach realizacji tej misji.

W ciągu ostatnich kilku lat, to azjatyckie mocarstwo dokonało galopującego postęp w eksploracji kosmosu.

Wszystko wskazuje na to, że staną się kosmicznego liderem pokonując Elona Muska i agencję NASA.

Jeżeli Chińczycy dowiodą, że ich badania i przypuszczenia się sprawdzą, to niedługo możemy mieć taki widok z Ziemi:

roślinność na Księżycu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.