Rośnie napięcie wokół Korei Północnej. Kolejny kraj wysłał tam swój okręt

Francuski okręt desantowy typu Mistral pojawił się u wybrzeży Japonii w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony północnokoreańskiego reżimu. Za miesiąc okręt wypłynie w kierunku Mikronezji, gdzie odbędą się zaplanowane na szeroką skalę ćwiczenia z udziałem wojsk brytyjskich, amerykańskich i japońskich.

Mistral wpłynął do japońskiego portu Sasebo w sobotę. Francja to kolejny kraj, który w ramach NATO wysyła swoje wojsko w okolice Półwyspu Koreańskiego w odpowiedzi na agresywną retorykę Kim Dzong Una. Wzrost aktywności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Pacyfiku wywołuje niezadowolenie Chin, które poddawane są presji ze strony Stanów Zjednoczonych, by załagodzić napiętą sytuację polityczną w regionie.

Państwo Środka jest największym sojusznikiem Korei Północnej. Chiny pozwoliły przetrwać u władzy dynastii Kimów oraz zapewniają północnokoreańskiemu reżimowi dopływ ropy naftowej i towarów handlowych. W zamian traktują Koreę Północną jako strefę buforową pomiędzy prozachodnią Koreą Południową i Japonią. Jednak ze wzrostem napięcia w regionie Chiny czują coraz większy nacisk ze strony Stanów Zjednoczonych, co zaowocowało wprowadzeniem embarga na import węgla z Korei Północnej.

Nadchodzące ćwiczenia floty NATO w pobliżu wyspy Guam mają dodatkowy podtekst. Amerykanie chcą pokazać Chinom, że zarówno ich marynarka wojenna, jak i sprzymierzone siły ich sojuszników wciąż stanowią dominującą siłę w obrębie Morza Południowochińskiego. Zachód próbuje w ten sposób ostudzić aspiracje Chińczyków do przejęcia roli lidera w tym regionie.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii:
Okręty desantowe typu Mistral
"Dixmude" (L9015)
Opis typu
Kraj budowy Francja
Użytkownicy Marine nationale
 Egipska Marynarka Wojenna
StoczniaSTX Europe, DCNS
Wejście do służby2006-2016
Zbudowane okręty5
Okręty w służbie5
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność21 300 t (pełna)
Długość199,0 m
Szerokość32,0 m
Zanurzenie6,2 m
Napęd3 zespoły prądnicowe z silnikiem wysokoprężnym Wärtsilä 16V32, 1 pomocniczy zespół prądnicowy z silnikiem wysokoprężnym Wärtsilä 18V200, 2 śruby
Prędkość19 węzłów
Zasięg11 000 mil przy prędkości 14 węzłów
Załoga160 + 450 żołnierzy desantu
Uzbrojenie2 wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych SIMBAD,
2 armaty Breda-Mauser kalibru 30 mm,
4 karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 mm
Wyposażenie lotnicze16 śmigłowców
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rośnie napięcie wokół Korei Północnej. Kolejny kraj wysłał tam swój okręt”

 1. Bardzo ciekawy artykuł o sytuacji wokół Korei Północnej. Tylko ciekawi mnie dlaczego i co ma do sytuacji w Korei NATO. Myślę że polityka amerykańska i naciski przywódców chińskich spowodują, że Kim odpuści sobie i maksymalnie może sobie pogadać do swoich obywateli. Zarówno wujek Sam, wielki niedźwiedź jak i wielki smok nie pozwolą, aby Kim podskakiwał jak mały kundelek .

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Kim jest w porządku i ma prawo nie uwzględniać w rządzeniu roszczeń usrańców. To Kim jest atakowany!
   1. „Wzrost aktywności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Pacyfiku wywołuje niezadowolenie Chin, które poddawane są presji ze strony Stanów Zjednoczonych”.
   2. „Amerykanie chcą pokazać Chinom, że zarówno ich marynarka wojenna, jak i sprzymierzone siły ich sojuszników wciąż stanowią dominującą siłę w obrębie Morza Południowochińskiego. Zachód próbuje w ten sposób ostudzić aspiracje Chińczyków do przejęcia roli lidera w tym regionie.”
   Z 1. i 2. wynika jasno, że Korea Północna nie jest żadnym agresorem, jest atakowana przez usrańców z dwu powodów:
   1. Korea posiada złoża ziem rzadkich, a wszędzie gdzie są jakieś surowce, tam usrańcy strzelają swoją demokracją.
   2. Korea to tylko pretekst do tresowania Chin przez usrańców.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.