Rosyjski statek Progress może spaść na Ziemię około 3 maja

Jeśli w najbliższym czasie nie uda się nawiązać kontaktu z transportowym statkiem kosmicznym Progress M-27M, może on 3 lub 4 maja wejść w atmosferę, gdzie spłonie – podały w środę źródła z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Progress wiózł na ISS ponad 2,5 tony ładunku.

Kontrolerzy lotów utracili możliwość sterowania rosyjskim statkiem wkrótce po jego starcie we wtorek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Sześć godzin później Progress miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na którą wiózł m.in. paliwo, wodę i żywność. Według rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos statek z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się na orbicie wyższej, niż planowano.

Start statku z dnia 28 kwietnia 2015 roku

– Jeżeli nie będzie można wyprowadzić statku ze stanu niekontrolowanego obracania się wokół własnej osi, nie uda się zapewne też przycumować go do ISS w trybie ręcznym – o takiej możliwości źródła z Roskosmosu wspominały we wtorek.

Próby nawiązania kontaktu

Zdaniem specjalistów statek, który znalazł się na niewłaściwej orbicie i z którym stracono łączność telemetryczną, może wejść w gęste warstwy atmosfery nawet wcześniej niż 3,4 maja.
Ppierwsza próba nawiązania łączności z Progressem (podjęta w środę, 29 kwietnia) nie przyniosła rezultatów. Planowanych jest sześć kolejnych.

Inżynierowie godzinie po starcie dostali taki obraz z kamer statku

Paliwa starczy na rok

Amerykańska agencja kosmiczna NASA twierdzi, że na pokładzie statku Progress nie ma niczego, co byłoby obecnie nieodzowne do funkcjonowania ISS i samej załogi. Na ISS znajdują się obecnie Amerykanie Terry Virts i Scott Kelly, Rosjanie Anton Szkaplerow, Michaił Kornienko, Giennadij Padałka i Włoszka Samantha Cristoforetti. Według NASA załoga ma żywności na ponad cztery miesiące, a paliwa na ponad rok.

W związku z problemami z Progressem planowane na 26 maja wystrzelenie załogowego statku Sojuz TMA17M na ISS może zostać odroczone.

Źródło: PAP, tvn meteo Autor: PW/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rosyjski statek Progress może spaść na Ziemię około 3 maja”

  1. Kacapska technika zawiodła? Stiepa nie przypier*olił młotkiem gdzie trzeba?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.