Rosyjskie samoloty dwa razy ostrzelały Izraelski myśliwiec

Izraelski dziennik „Jediot Achronot” informuje w swoim piątkowym wydaniu, że na pograniczu z Syrią „co najmniej dwa razy” doszło do ostrzelania izraelskiego myśliwca przez samoloty Moskwy – pisze agencja Reutera.

Największy izraelski dziennik nie podaje źródeł swojej wiedzy, twierdzi jednak z całą pewnością, że do incydentów, których lokalizacja i czas nie są znane, doszło. Wiadomo jedynie, że miały one miejsce między wrześniem ub. roku a kwietniem tego roku, bo od tamtego momentu rosyjskie wojska dokonują nalotów w Syrii.

samolot

Izrael też bombarduje

Według „Jediot Achronot” to te wydarzenia sprowokowały premiera Benjamina Netanjahu do odwiedzenia Moskwy. Netanjahu powiedział w czwartek po spotkaniu z Władimirem Putinem, że celem wizyty jest pogłębienie koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa dla uniknięcia „błędów, nieporozumień i incydentów”.

W innym komentarzu do podobnego zajścia izraelska telewizja Channel 10 poinformowała, że rosyjski samolot zbliżył się do izraelskiego nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, w przestrzeni powietrznej Syrii. Doszło do tego w ub. tygodniu, piloci nie weszli jednak w bezpośredni kontakt.

Komentujący wydarzenia Reuters zauważa, że Izrael od miesięcy bez większego rozgłosu bombarduje Syrię, z reguły ograniczając się do niszczenia zapasów broni w chwili jej przekazywania bojówkom libańskiego Hezbollahu, który walczy w syryjskiej wojnie domowej.

Netanjahu i Putin spotkali się już raz jesienią ub. roku z inicjatywy premiera Izraela, by rozmawiać o koordynacji działań nad Syrią i zapobiegać niepotrzebnym kontaktom w powietrzu.

Według dziennika „Jediot Achronot” po raz pierwszy w dwustronnych relacjach z Rosją o incydentach z ostrzelaniem izraelskiego myśliwca powiedział w czasie wizyty 15 marca w Moskwie rosyjskiemu prezydentowi jego odpowiednik – Reuven Rivlin. Putin miał być tymi doniesieniami zaskoczony.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.