Rozbłysk słoneczny prawie rozpętał III wojnę światową

Burze słoneczne towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Ale prawie 50 lat temu jedna z takich burz mogła przypadkowo… rozpętać III wojnę światową!

23 maja 1967 r. radary Stanów Zjednoczonych, rozmieszczone w regionach polarnych, zostały nagle zablokowane. Za prawdopodobną przyczynę natychmiast uznano działania Związku Radzieckiego i postawiono armię w gotowości. Prawdziwą przyczyną była jednak potężna burza słoneczna.

rozblysk sloneczny

Amerykańscy specjaliści w ostatniej chwili dostarczyli niezbędnych informacji przełożonym, dzięki czemu uniknięto wojny.

W artykule, udostępnionym do publikacji w czasopiśmie „American Geophysical Union”, fizyk, prof. Delores Knipp i emerytowani członkowie US Air Force po raz pierwszy opisali tę burzę magnetyczną i jej potencjalnie katastrofalne skutki.

„Gdyby nie fakt, że byliśmy na wczesnym etapie obserwacji burz słonecznych i geomagnetycznych oraz prognozowania ich wpływu na nasze życie, konsekwencje zdarzenia z 1967 r. prawdopodobnie byłyby znacznie większe. To była lekcja, która potwierdza, że zawsze trzeba być dobrze przygotowanym” – wyznał prof. Knipp.

Wygląd słońca w 1967 roku
Wygląd słońca w 1967 roku

Amerykańska armia zaczęła monitorować kosmiczną pogodę latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu zajmuje się tym NORAD (North American Aerospace Defense Command). Co jednak było przyczyną szwankowania amerykańskich radarów w 1967 r.?

Rozbłyski słoneczne mogą generować strumień naładowanych cząstek, które docierając do Ziemi tworzą burze geomagnetyczne. Te z kolei mogą poważnie zakłócać działania elektroniki, zwłaszcza w rejonach polarnych, gdzie warstwa ozonowa jest najcieńsza. Właśnie takie zjawisko spowodowało pozorną awarię radarów. A w szczytowym okresie zimnej wojny zagłuszanie radarów było uznawane za równoznaczne z atakiem fizycznym.

Emerytowany pułkownik amerykańskie armii Arnold L. Snyder był feralnego dnia na służbie w NORAD i to właśnie jemu zawdzięczamy to, że III wojna światowa jednak nie wybuchła. Raport Snydera na czas dotarł do dowództwa, dzięki czemu odwołano alarm. A wystarczyło małe niedopatrzenie tamtego wtorku, by losy ludzkości potoczyły się w zupełnie inny sposób…

źródło: interia.pl
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rozbłysk słoneczny prawie rozpętał III wojnę światową”

  1. Można też dodać że wojsku bardzo spodobało się zjawisko nieprzydatności sprzętu elektronicznego podczas rozbłysku słonecznego, gdyż można użyć tego jako broń.

    Do dziś dzień trwają pracę nad urządzeniem do blokadą elektroniki za pomocą naładowanych cząstek

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.