RPA: Potężna burza piaskowa skutkiem anomalii El Nino

Kilka dni burz pyłowych, znanych jako habbobs, odnotowano w prowincji Free State w Republice Południowej Afryki. Zdaniem meteorologów to efekty ostatniej wielotygodniowej suszy i fal upałów wywołanych zjawiskiem El Nino.

Burza piaskowa

Ogromne chmury pyłu wysokie na wiele dziesiątek, a nawet setek metrów, pochowały wiele miejscowości w jasny odcień czerwieni. Widzialność została zmniejszona, a podróżowanie samochodem w takich warunkach stało się niezwykle trudne.

Jak donosi News24.com Free State doświadcza w ostatnich tygodniach wyjątkowo suchego i gorącego lata, ale silne wiatry, które odpowiadają za potężne burze piaskowe, nie są typowe dla tej pory roku. Miejscowi obwiniają gorącą, suchą pogodę i wysokie ryzyko pożarowe El Nino, czyli anomalię występującą w tropikalnej części Pacyfiku, która zmienia przebieg wzorców pogody na całym świecie. W RPA zawsze przynosi wysokie temperatury i długotrwałe susze.

Burza piaskowa

Burza piaskowa

Burza piaskowa

Burza piaskowa

Na tym obszarze burze piaskowe wraz z silnymi wiatrami zwykle dają się we znaki od sierpnia do listopada – podaje 2 Ocean Vibe Newa. Użytkownicy portali społecznościowych postanowili udokumentować to dziwne zjawisko na zdjęciach, które publikujemy poniżej.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o