Rzeka Wisła: Stan wody wynosi mniej niż 50 cm i może dalej opadać

2
7

We wtorek rano woda w Wiśle poprawiła poniedziałkowy rekord – jej poziom spadł do 49 cm. Zdaniem ekspertów nadal nie ma zagrożenia dla dostaw wody pitnej.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek o godzinie 7 rano poziom rzeki w stolicy wyniósł 50 cm. O godzinie 09.00 stan wody wyniósł 49 cm. O 11 podniósł się znowu do 50 cm.

Wisła poziom wodyWisla poziom wody

– Nie mamy żadnego powodu do niepokoju. Ważna jest ilość wody, jaka przepływa przez Warszawę, a ta jest dość znaczna i daleko jest do jakiegoś rekordu. Liczy się, ile płynie rzeki w korycie. To jest prawdziwy obraz – uspokajał na antenie TVN24 hydrolog Roman Soja.

Jak wyjaśniał, stan wody to tylko jeden ze wskaźników. – Koryto Wisły w ostatnich latach uległo znacznemu pogłębieniu. Stąd stan wody jest tak niski – tłumaczy.

Rekord padł

Trzy lata temu wodowskaz na Wiśle wskazał rekordowo niski poziom – 52 centymetry. W poniedziałek stan wody wynosił 51 cm. We wtorek – 50.

– Wydaje się, że nie jest to koniec, prognoza zarówno synoptyczna jak i telemetryczna mówią, że w ciągu najbliższych 2 – 3 dni może spaść nawet do 48 centymetrów – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Zaapelował też o rozważne zachowanie. – Niski poziom może być pokusą, by sprawdzać, czy można Wisłę pokonać, co stanowczo odradzamy. Pamiętajmy, że jest zawsze niebezpieczna – przestrzegał.

Wisla poziom wody

Raj dla poszukiwaczy skarbów

Niski poziom wody sprzyja też poszukiwaczom skarbów. Co kilka dni Wisła odkrywa kolejne zatopione przedmioty. Pod koniec lipca, na wysokości Czerniakowa, znaleziono wrak, który – zdaniem pasjonatów historii – może być fragmentem dawnego parostatku Bajka. Jednak po dokładniejszych oględzinach stołeczny konserwator zabytków nabrał co do tego wątpliwości.

Autor: su/r źródło: tvn warszawa

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.