Sahara: Rekordowe ulewy, burze, gradobicia i śnieg

Egipt w ostatnim czasie stał się areną niezwykłych zjawisk pogodowych. Najpierw nadeszła fala rekordowych mrozów, później spadł pierwszy od ponad 100 lat śnieg, a teraz nad pustynią przeszły ulewy.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że pogoda staje się coraz bardziej niestabilna. Częściej zdarzają się zjawiska, które wcześniej były nieprawdopodobne. Egipt, który należy do najbardziej suchych krajów na naszej planecie, doświadczył niemal niemożliwego, a mianowicie ulewy z prawdziwego zdarzenia.

Jakby tego było mało, to przeszła ona nad najbardziej suchymi regionami kraju piramid, które od zawsze okupują pierwsze miejsca na liście najsuchszych miast na świecie.

W Luksorze spadło 30 mm deszczu w towarzystwie grzmotów, a nawet gradobicia i śnieg. Każde z tych zjawisk jest tam niezwykle rzadkie. Świadczą o tym statystyki klimatyczne. Średnia roczna suma opadów wynosi 1 mm, a to oznacza, że w dwie doby spadło tam tyle deszczu, ile normalnie powinno przez 30 lat.

Sahara śnieg anomalia pogodowe

W mieście, popularnym wśród turystów odwiedzających słynną Dolinę Królów, jedynym miesiącem w roku, kiedy średnia wieloletnia suma opadów jest większa niż zero, jest październik. Deszcz w marcu jest tam równie rzadkim zjawiskiem, co w naszych miejscowościach śnieg w czerwcu.

W Asuanie również przeszła ulewa, podczas której spadło 15 mm deszczu. Tam średnia roczna to niecałe 1,5 mm, a więc jeden deszcz wystarczył, aby norma opadów została wyczerpana na następne 10 lat. Największe sumy opadów odnotowano w mieście At-Tur na południowo-zachodnich wybrzeżach Synaju. Przy rocznej normie rzędu 8 mm spadło tam 17 mm deszczu.

Sahara śnieg i deszcz anomalia pogodowe

Egipt należy nie tylko do najsuchszych, lecz również najmniej burzowych miejsc na Ziemi. Skąd więc nad wschodnimi rubieżami Sahary, gdzie niebo przez prawie cały rok jest wolne od chmur, wzięły się potężne chmury burzowe?

Przyczyną był wyż, który w ostatnim czasie zalegał m.in. nad Polską. Nie przepuszczał on nad środkowe regiony Europy deszczowych niżów znad Atlantyku. Miały one do wyboru dwa objazdy. Pierwszy od północy, przez Skandynawię, drugi zaś od południa, przez basen Morza Śródziemnego.

Jeden z takich układów niskiego ciśnienia przeszedł od Hiszpanii przez Włochy po Grecję i Turcję, przynosząc tam ulewy, wichury i duże ochłodzenie. Miejscami na terenach górzystych sypnęło nawet śniegiem. Chłodny front atmosferyczny powędrował znacznie niżej na południe aniżeli zazwyczaj, sięgając aż serca Egiptu.

To właśnie zderzenie się chłodnych mas powietrza z gorącymi, spowodowały gwałtowny rozwój chmur burzowych, nad wyschniętą na wiór pustynią. To świadczy o skali tego procesu, który w zwyczajnych warunkach pogodowych w ogóle nie miałby miejsca. Skutek to od razu ulewne deszcze, gradobicia i błyskawice, które u mieszkańców przywodziły na myśl biblijne plagi.

Sahara śnieg anomalia pogodowe

Egipt w ostatnim czasie nawiedzony został przez jeszcze większą rzeszę niesamowitych zjawisk. W grudniu na wschodnie regiony Kairu, stolicy tego kraju, spadł śnieg, krupa śnieżna i grad, po raz pierwszy od 158 lat. Tymczasem na początku 2008 roku w miejscowości Nekhel temperatura spadła do minus 9 stopni, ustanawiając tym samym nowy rekord mrozu w skali całego Egiptu.

2 lata później padły dla odmiany rekordy upału. Choć wydaje się, że cieplej być tam już nie może, to jednak w popularnym kurorcie wypoczynkowym Szarm el-Szejk pierwszy raz zmierzono w cieniu aż 46 stopni. Poniżej zdjęcie satelitarne chmur burzowych nad wschodnią Saharą.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.