atak_na_baze_Rosji
atak_na_baze_Rosji

Rebelianci w Syrii dokonali gwałtownego ataku na bazę lotniczą Rosji.

Jak donosi rosyjski “Kommersant”, 31 grudnia rebelianci zwalczający wspierany przez Rosję reżim prezydenta Asada dokonali zmasowanego ataku moździerzowego na główną rosyjską bazę lotniczą w Syrii, niszcząc co najmniej 7 samolotów, zabijając dwóch żołnierzy i raniąc ponad 10-ciu.

Rosyjski resort obrony potwierdził, że atak miał miejsce, a żołnierze zginęli, ale zaprzecza informacjom o zniszczeniu samolotów. Tymczasem “Kommersant” twierdzi, powołując się na “dwa źródła dyplomatyczno-wojskowe”, że pociski z moździerzy trafiły w co najmniej 4 bombowce Su-24, dwa myśliwce Su-35S i transportowiec An-72, a także w rosyjski skład amunicji.

Kreml potwierdził natomiast, że wcześniej w środę w Syrii rozbił się także rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24. Zginęło dwóch członków załogi. Podobno miał to być “efekt usterki technicznej”.

Eksperci wojskowi zastanawiają się jakim cudem rebeliantom udało się zbliżyć na odległość ataku moździerzowego do silnie chronionej rosyjskiej bazy, skoro ich najbliższe oddziały znajdują się co najmniej 60 km dalej.

“To musiał być jeden, maksimum dwa samochody z ukrytymi na nich zamaskowanymi moździerzami kalibru 82 mm. Kiedyś ZSRR dostarczał takie moździerze do Syrii tysiącami” – ocenia w rozmowie z RBK Wiktor Murachowskij, szef rosyjskiego pisma wojskowego “Arsenał”.

Według niego, z dwóch moździerzy przez ok. 1,5 minuty z odległości ok. 3 km wystrzelono w rosyjską bazę ok. 30-40 pocisków. Potem rebelianci ponownie ukryli moździerze w samochodach i błyskawicznie uciekli.

Dotychczas do ataku nie przyznało się żadne syryjskie ugrupowanie opozycyjne, ale Murachowskij uważa, że byli to bojownicy z organizacji Dżabhat an-Nusra z prowincji Idlib.

“Nasz system obrony przeciwlotniczej nie zauważył nadlatujących pocisków bo ogień prowadzony był z bliskiej odległości i nie były to rakiety” – przyznaje ekspert. Z kolei wojskowy analityk Aleksandr Chramczychin ocenia, że strzelano z jeszcze bliższego dystansu – 1-2 km.

źródło: Reporters.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Putek zniszczył Rosję. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Putek zniszczył Rosję.
Gość
Putek zniszczył Rosję.

Bardzo rasistowskie zdjęcie, ale oddaje możliwości armii Rosyjskiej.
Nawet „nasz koleszka” z rurką, pokona kacapów.