NASA pożary na Ziemi
Klęski Żywiołowe Klimat NASA Pożary Zmiany Klimatyczne

Satelity NASA odnotowały rekordową liczbę 30 000 pożarów na Ziemi

Potężne obszary leśne w Afryce, Ameryce Południowej, Rosji, Kanadzie i Azji Południowo-Wschodniej płoną. NASA dostarcza dowody z satelity.

Każdego roku lasy na prawie każdym kontynencie Ziemi płoną tworząc rozległe pożary, spowodowanych zarówno procesami naturalnymi, jak i niedbałymi, a nawet celowymi działaniami ludzi. Na przykład jednym z powodów występowania pożarów w Transbaikalia trzy lata temu były ogniska, które rozpalali mieszkańcy w lasach i palili trawę.

NASA pożary na Ziemi

NASA pożary na Ziemi

Coś podobnego, ale w bardziej masywnej formie, jak mówią eksperci NASA, występuje w południowej części Afryki Środkowej, gdzie wciąż dominuje prymitywna hodowla. Każdego roku rolnicy tej części „czarnego kontynentu” wycinają i palą duże obszary dżungli, używają je przez kilka lat, a następnie opuszczają, przenosząc się do nowych obszarów lasu.

Nieostrożność ludności afrykańskiej, zmiany klimatyczne i zapłon z innych powodów, w tym uderzenia piorunów, doprowadziły do ​​tego, że obszary pożarów znacznie się rozszerzyły.

Najnowsze zdjęcia uzyskane przez instrument VIIRS na pokładzie satelity klimatycznego Suomi pokazują, że dziś w Afryce Równikowej szaleją tysiące pożarów, które nasycają powietrze cząstkami popiołu, aerozolami, tlenkiem węgla i innymi produktami spalania. To, według naukowców, znacząco pogarsza jakość powietrza w Afryce i negatywnie wpływa na życie samych rolników, wykorzystując ogień do oczyszczania pól.

Podobna sytuacja panuje na tych samych szerokościach geograficznych Ameryki Południowej, gdzie ogromne obszary Amazonii i zachodniego wybrzeża kontynentu są pokryte pożarami. Nie mniej poważne pożaru pojawiły się w lasach USA i Kanady, a także na terytoriach Europy Wschodniej, Rosji, Australii i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W sumie, jak wynika z analizy danych zebranych przez VIIRS w ubiegłym tygodniu, na Ziemi jest obecnie ponad 30 000 pożarów lasów i innych terenów. Niektóre z nich, jak mówią naukowcy, nie pojawili się przypadkowo, ale były związani z oczyszczaniem pól i wylesianiem w Brazylii i innych krajach o wysokim poziomie rozwoju rolnictwa i górnictwa.

Częstotliwość i zasięg pożarów, jak szacują eksperci NASA, wzrośnie tylko w nadchodzących latach, szczególnie w Australii i Ameryce Północnej ze względu na fakt, że letnie temperatury stale rosną, a opady stale spadają z powodu zmian klimatu.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Kopećjanusszmatka krowajajaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
matka krowa
Gość
matka krowa

pieknie opisuje biblia tę sytuacje ,bowiem swiat w którym pogineli nefilimowie i reszta mieszkańców zostali zmyci woda , to obecna ziemie z podła zawartością spali ogniem ,zarówno z góry jak i z głebi …no i sie obecnie dzieje ,czyli jestesmy w WU ,a to dopiero poczatek bolesci , boję sie ,ale wiem ze tak musi byc …

janussz
Gość
janussz

te zdjecia to jakaś kpina, wygladają jakby ktos je w paintcie namalował, Dno! Zreszta ziemia jest płaska wiec takie zdjecie jest nie mozliwe do uchwycenia

jajaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Gość
jajaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

twoj mozg jest plaski, a nie ziemia

janussz
Gość
janussz

wiesz ze to nie możliwe miec plaski mozg, Radzę sie doedukować, predzej czy później sie przekonasz, Pozdro

Kopeć
Gość
Kopeć

Nie wierzysz w płasko-mózgowie? A Udowodnisz mi to? Jestem ciekawy twoich naukowych interpretacji na temat tego, że mózg nie może być płaski. Ten temat jest równie intrygujący, jak ten traktujący o tym że ziemia jest płaska

%d bloggers like this: