Separatyści przejęli lotnisku w Doniecku i pokazują z bliska co z niego zostało

Po kilku miesiącach walk o lotnisko w Doniecku pierwszy raz nastała cisza. Separatyści swobodnie chodzą po gruzowisku nowego terminala nagrywając je a potem umieszczają film w Youtube. To tam znajdował się główny punkt oporu ukraińskich obrońców zwanych „cyborgami”. 

Nagranie zostało zarejestrowane podczas spaceru prorosyjskich separatystów po doszczętnie zniszczonym lotnisku. Pokazują z bliska ogromną skalę zniszczeń. To pierwsze nagranie, które można było wykonać swobodnie nie musząc się kryć przed ostrzałem przeciwnika.  Dzięki temu dobrze widać, co stało się z lotniskiem.

Ogromna skala zniszczeń lotniska

Z nowego terminala lotniska kompletnie nic nie zostało. Budynek powstał z myślą o Euro 2012 a teraz jest doszczętnie zniszczony. W gruzowisku można znaleźć resztki zapasów i wyposażenia ukraińskich żołnierzy. W niektórych miejscach leżą też ciała „cyborgów”.

Przed zrujnowanym budynkiem można dostrzec dwa zniszczone czołgi T-64 ukraińskiego wojska. Jeden z nich albo zapalił się po trafieniu i eksplodował, albo został uszkodzony, a następnie wysadzony. Wieżyczka pojazdu została wyrzucona siłą wybuchu na kilka pieter w górę i spoczęła na jednym z napowietrznych przejść.

Na samym początku walk w 2014 roku separatyści zapewniali, że jeżeli zdobędą lotnisko to je odbudują. To co widać na nagraniu wyklucza odbudowanie. Zrujnowane są nie tylko szklane fasady, ale w wielu miejscach zarwane są całe piętra a w stropach są otwory po eksplozjach pocisków artyleryjskich.

Przebudowa i modernizacja lotniska w Doniecku na Euro 2012 kosztowała miliard dolarów. Trwające na nim walki przez siedem miesięcy doprowadziły je do ruiny.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.