Seria potężnych wstrząsów nawiedziła Nową Zelandię. Mogło powstać tsunami!

W niedzielę w Nowej Zelandii doszło do trzęsień ziemi. Najsilniejsze miało magnitudę 7,8. Władze wprowadziły ostrzeżenie przed tsunami. Ostatnie wstrząsy w tym rejonie skończyły się tragicznie.

W Nowej Zelandii zatrzęsła się się ziemia. Według amerykańskich geologów z USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,8. Pierwsze doniesienia mówiły o magnitudzie 7,4. Doszło do niego w niedzielę o godzinie 11.02 czasu uniwersalnego, czyli o 12.02 czasu polskiego (w poniedziałek, dwie minuty po północy czasu lokalnego) 91 km na północny wschód od miejscowości Christchurch.

trzesienie-ziemi

Epicentrum trzęsienia określono na głębokość 10 km.

USGS zakwalifikowało to trzęsienie do jednych z najsilniejszych w historii Nowej Zelandii.

Zaraz po nim w okolicy doszło do kolejnych wstrząsów, jednak o mniejszej sile – miały miejsce kolejno o godzinie 12.32, 12.41 i 12.52 czasu polskiego, a ich magnituda wynosiła odpowiednio 6,2, 5,7, i 5,8.

Według geologów w ciągu 90 minut od pierwszego wstrząsu doszło do ponad 30 wstrząsów w Nowej Zelandii.

Ucieczki z domów

Nie ma doniesień o ofiarach. Jednak już pojawiają się pierwsze wiadomości o szkodach. W miejscowości Cheviot kilka domów zostało uszkodzonych, ludzie wybiegali na ulice.

– Spaliśmy, gdy obudziły nas wstrząsy. Szybko podnieśliśmy się z łóżek i wybiegliśmy z domu – powiedział mieszkaniec Cheviot.

Władze Nowej Zelandii ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Na stacji pomiarowej w miejscowości Kaikoura w rejonie wystąpienia trzęsień zaobserwowano dwuipółmetrowy spadek wysokości lustra wody. Taka sytuacja zapowiada nadchodzącą wielką falę. Władze zarówno Wyspy Północnej, jak i Południowej polecają ludziom, żeby przenosili się na wyżej położone obszary.

Ostatnio skończyło się tragicznie

Christchurch to największe miasto południowej wyspy Nowej Zelandii. Ostatnie największe trzęsienie, o magnitudzie 6,3 w lutym 2011 roku zabiło 185 osób.

Pacyficzny pierścień ognia

Rejon Nowej Zelandii to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów świata. Znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Seria potężnych wstrząsów nawiedziła Nową Zelandię. Mogło powstać tsunami!”

 1. nadal myślicie że jesteście „TACY POTĘŻNI”? WY LUDZIE?, to się okaże. no chyba że się nie boicie natury, BO ONA WAS NA PEWNO NIE.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. planeta NIGDY nie była wasza. więc jakim prawem sobie ją przywłaszczacie ?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.