Setki samolotów zniknęło z radarów. Winne jest Słońce?

Trzynaście samolotów nieoczekiwanie zniknęło w jednym momencie na 25 minut z radarów kontrolerów ruchu lotniczego. Nie było wiadomo jaka jest ich pozycja i wysokość, co groziło katastrofami. Natychmiast wszczęto śledztwo, a winne tego zdarzenia może być… Słońce.

Jak podała Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego w miniony wtorek (10.05) doszło do bezprecedensowego zdarzenia. Na prawie pół godziny z radarów zniknęło 13 samolotów.

O sprawie poinformowali kontrolerzy ruchu lotniczego z Austrii, ale jak się później okazało, podobne problemy zgłaszali również ich koledzy z Niemiec, Czech i Słowacji. Mimo, że nie doszło do katastrofy, to jednak naprawdę niewiele brakowało.

W związku z tym wszczęto śledztwo, aby ustalić ostatecznie przyczynę tej zaskakującej i zarazem bardzo niepokojącej sytuacji. Postanowiliśmy na własną rękę sprawdzić, czy zakłócenia radarowe mogły zostać spowodowane przez Słońce, a dokładniej przez wybuchy na jego powierzchni.

Okazuje się, że dokładnie 10 czerwca miał miejsce na powierzchni naszej dziennej gwiazdy spory wyrzut materii. O godzinie 13:42 czasu polskiego doszło do rozbłysku klasy X2,2. Spowodował on przejściowe problemy w łączności, co mogło również poskutkować zanikaniem sygnału radarowego.

Rozbłysk słoneczny X 2.2Rozbłysk słoneczny X 2.2

Rozbłysk słoneczny X 2.2

Jeśli eksperci potwierdzą, że winne było Słońce, wówczas będziemy mieć do czynienia z najpoważniejszym tego typu incydentem, który jednocześnie zagroził bezpieczeństwu tysięcy ludzi, znajdujących się na pokładach tak wielu samolotów.

Aktywność słoneczna w ostatnim czasie znów się nasila, czego efektem jest wzrastająca liczba ciemnych plam na jego powierzchni. W kierunku Ziemi co jakiś czas emitowany jest wiatr słoneczny, który przynosi nam burze magnetyczne oraz malownicze zorze polarne. Stwarzają one zagrożenie dla łączności, sieci energetycznej, a teraz okazuje się, że nawet dla ruchu lotniczego.

Rozbłyski słoneczne ostatnie 3 dniRozbłyski słoneczne ostatnie 3 dni

samoloty zniknęły z radarów przez rozbłysk słoneczny

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Setki samolotów zniknęło z radarów. Winne jest Słońce?”

  1. To był stosunkowo mały rozbłysk słoneczny a już została zakłócona nawigacja i elektronika a co dopiero jak będzie coś większego i bezpośrednio skierowanego w stronę Ziemi.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.