Co się dzieje z lodowcem, który oddzielił się od Antarktydy?

Gigantyczna góra lodowa A-68, która oderwała się od Antarktydy w ubiegłym tygodniu, nadal dryfuje w stronę otwartego morza, donosi BBC.

Na zdjęciach satelitarnych widać, że pęknięcie między górą lodową, której obszar wynosi 6000 km kwadratowych, a szelfem lodowym Larsen C, od którego się ona oderwała, zwiększa się. Zdjęcia Antarktydy o tej porze roku są trudne do uzyskania ze względu na chmury.

Góra lodowa, której powierzchnia jest porównywalna z dwoma obszarami Moskwy, na razie zachowuje się dokładnie w taki sposób, jak prognozowali naukowcy. Według ostatnich badań istnieją cztery trasy, po których góry lodowe poruszają się w zależności od miejsca swojego pochodzenia.

Hipotetycznie góra lodowa powinna poruszać się wzdłuż zbocza szelfu kontynentalnego, popychana przez wiatr na Morzu Weddella. Jednak ze względu na siłę Coriolisa bryła lodu, wręcz przeciwnie, nadal pozostaje blisko krawędzi kontynentu. Prawdopodobnie A-68 będzie poruszać się wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Antarktycznego w stronę Oceanu Atlantyckiego. Następnie góra lodowa może popłynąć na północny wschód w kierunku subantarktycznej wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy.

Obraz z satelity Deymos otrzymany 14 lipca pokazuje, że ​​duży kawałek lodu brzegowego swobodnie oderwał się, ponieważ był dużo cieńszy od reszty lodu i stanowi 10% całkowitej powierzchni lodowca Larsen C.

Naukowcy uważają, że tworzenie góry lodowej A-68 pomoże zrozumieć, jak niszczenie lodowca wpłynie na szelf. Istnieje wiele pęknięć, które znajdują się na północ od punktu podziału i które przez długi czas nie rozszerzały się. Teoretycznie tworzenie góry lodowej może wpłynąć na ich stan.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o