Silna burza magnetyczna i możliwe zorze nad Polską

Zorza polarna Polska

Jak informuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, jest szansa na pojawienie się zorzy polarnej nad naszym krajem. Wszystko przez to, że na Słońcu doszło do silnych wybuchów.

Zorza polarna Polska

W niedzielę 21 czerwca doszło do dwóch silnych koronalnych wyrzutów masy na Słońcu o sile M2 i M2,6. Rozbłyski były skierowane w stronę Ziemi.

Zorza polarna na niebie

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik informuje, że w wyniku tych wybuchów w najbliższych dniach (poniedziałek – wtorek) dojdzie do silnej burzy magnetycznej, która skutkować będzie pojawieniem się zorzy polarnej. Może być ona na tyle silna jak marcowa.

Wtedy, 17 marca 2015, roku byliśmy już świadkami podobnej burzy magnetycznej. W rezultacie tego zjawiska powstała magiczna, wielobarwna zorza, którą można było obserwować po zachodzie słońca niemal w całym kraju. Zobacz, jak wyglądała zorza polarna z 17 marca na Waszych zdjęciach.

Co zrobić aby zobaczyć zorzę na niebie

Aby nie przegapić spektaklu na niebie, warto udać się wieczorem poza miasto. Łuna światła rozchodząca się nad metropoliami, może skutecznie utrudnić obserwacje zorzy polarnej. Poza tym światła północy widać nisko nad północnym horyzontem.

– Jasna i kolorowa zorza wychodzi tylko na zdjęciach. W rzeczywistości bywa zjawiskiem raczej subtelnym. Czasem można wręcz ją przeoczyć. Warto więc kontrolnie wykonywać zdjęcia o kilkusekundowym czasie naświetlania – informuje Karol Wójcicki na swoim fanpage’u Z głową w gwiazdach.

Poniżej wideo, na którym widać zorzę polarną z 17 marca:

Źródło: TVN Meteo, facebook/Z głową w gwiazdach Autor: mab/kka

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.