Silna burza słoneczna może w najbliższym stuleciu zagrozić infrastrukturze energetycznej na Ziemi

Naukowcy ostrzegają przed gigantyczną burzą słoneczną

Eksperci ostrzegają: Niszcząca burza słoneczna może w najbliższym stuleciu zagrozić systemom łączności na Ziemi – ostrzega Met Office.

Burze słoneczne – szybki strumień cząstek promieniotwórczych wystrzelonych ze słońca – stanowią poważne zagrożenie dla infrastruktury krajowej i przemysłu brytyjskiego. Te potencjalnie niszczące burze są przedmiotem głównego zainteresowania nowego satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej zwanego Solar Orbiter – misji częściowo finansowanej przez brytyjską agencję kosmiczną.

Brytyjscy inżynierowie wprowadzają w tym tygodniu ostatnie poprawki do satelity przed wysłaniem go do Niemiec, by rozpocząć roczną kampanię testową. Catherine Burnett, szefowa Unii Monitoringu Pogody Kosmicznej w Met Office powiedziała, że sonda pomoże naukowcom wykryć i przygotować się na przyszłe burze słoneczne.

Największa burza słoneczna, jakiej ludzkość była świadkiem (tzw. Zdarzenie Carringtona w 1859 roku), sprawiła, że maszyny telegraficzne w Stanach Zjednoczonych dosłownie iskrzyły. Naukowcy ostrzegają, iż burza o podobnej sile może załamać globalną infrastrukturę high-tech.

„Zagrożenie pogodą kosmiczną dla infrastruktury krajowej, przemysłu i społeczeństwa jest realne, zatem istnieje potrzeba dalszego prognozowania, by spróbować ograniczyć to ryzyko” – powiedziała Burnett. „Uważamy, że wielkie incydenty słoneczne, takie jak Zdarzenie Carringtona, zdarzają się raz na sto lub raz na dwieście lat, więc powtórka w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej realna” – dodaje.

Burza słoneczna może uszkodzić instalacje i urządzenia elektryczne
Burza słoneczna może uszkodzić instalacje i urządzenia elektryczne

Słońce aktualnie zbliża się do szczytu swojej minimalnej aktywności. Jednak istnieją przesłanki co do tego, że kolejny trwający 11 lat cykl słoneczny może być bardziej aktywny.

Sonda ESA będzie obserwować bieguny Słońca do zbadania jego atmosfery, znanej koroną – jest to region, gdzie powstają burze słoneczne. Satelita ma wystartować w 2020 roku z Cape Canaveral na Florydzie. Orbiter Solar będzie latał w odległości 43 mln kilometrów od powierzchni Słońca i będzie dokładnie badał bieguny naszej gwiazdy.

Inżynierowie zaprojektowali statek tak, aby był w stanie przetrwać ekstremalnie wysokie temperatury. Osłona termiczna, w którą zostanie zaopatrzony statek, ma podczas najbliższych podejść do Słońca ogrzewać się do 600 stopni Celsjusza.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o