Silne i liczne trzęsienia ziemi na Hawajach towarzyszą erupcji wulkanu

Na największej wyspie w archipelagu Hawajów dochodzi cały czas do serii silnych trzęsień ziemi o stopniowo wzrastającej magnitudzie. Według danych Służby Geologicznej USA (USGS) najmocniejszy z nich miał magnitudę 5,8. Wstrząsy towarzyszą erupcji wulkanu Kilauea.

Wstrząsy o takim natężeniu mogą spowodować poważne zniszczenia, jeśli wystąpią na terenach zamieszkałych. Według USGS nie ma zagrożenia falami tsunami.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 17,7 km na południowy zachód od osady Leilani Estates, do której dotarła już lawa z erupcji wulkanu Kilauea. Lawa dotarła już do kilku innych miejscowości, których mieszkańcy otrzymali polecenie natychmiastowej ewakuacji.

Mieszkańcy miejscowości Puna, zamieszkanej przez około 10 tys. ludzi, zostali zmuszeni do ewakuacji po tym, jak władze poinformowały o parze i lawie, dobywających się z pęknięcia w kraterze. W powietrzu występuje wysokie, szkodliwe dla zdrowia, stężenie związków siarki.

Erupcja od ponad 30 lat

Wybuch wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na wyspie, nastąpił w czwartek po serii trzęsień ziemi ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0.

Jeden z mieszkańców powiedział lokalnym mediom, że widział „fontanny” lawy. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych, chmura popiołu wzbiła się nad wyspą na wysokość kilku kilometrów. Wydobywająca się z wulkanu lawa ma początkowo temperaturę ok. 1149 stopni Celsjusza.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o