Silne trzęsienie ziemi na Islandii. Możliwy wybuch największego wulkanu na wyspie

Dwa duże trzęsienia ziemi nawiedziły w poniedziałek jeden z największych wulkanów Islandii – donosi Met Office, co wzbudza obawy przed katastrofalną erupcją, która może ochłodzić klimat w Europie.

Katla nie wybuchła właściwie od 1918 roku. Naukowcy twierdzą, że najnowsza erupcja spóźnia się, ale mimo wszystko prawdziwa eksplozja może nastąpić dopiero za kilka dekad.

„Jest to dość dynamiczna sytuacja, która również będzie mieć miejsce w ciągu najbliższych godzin i dni, ale w tej chwili nie widzimy żadnych oznak, by istniało bezpośrednie zagrożenie ze strony niepokojącego zdarzenia” – powiedział Matthew Roberts, ekspert od zagrożeń z islandzkiego Met Office.

katla

Popiół z erupcji wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku doprowadził do zamknięcia znacznej przestrzeni powietrznej w Europie na sześć dni. Niektórzy naukowcy wskazują, że popiół wulkaniczny doprowadził w maju do katastrofalnej powodzi w Europie Środkowej.

Katla, wulkan znajdujący się w południowej części Islandii, została nawiedzona przez trzęsienia o wielkości 4.5 i 4.6 w skali Richtera. Wulkanolodzy twierdzą, że przyczynami tak dużego wstrząsu był ruch magmy w kalderze wulkanu.

trzesienie ziemi

Wulkan Katla pokrywa lód i śnieg, które powinny – w razie erupcji lawy – powstrzymać główny wybuch na 60-90 minut, dając czas dla zaalarmowania okolicznych mieszkańców oraz międzynarodowy ruch lotniczy – podkreśla Roberts.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Silne trzęsienie ziemi na Islandii. Możliwy wybuch największego wulkanu na wyspie”

  1. Akuku siabadol cipinda makokolitu. Le bum bum tra la la siki Weroniki bzyt afganopiletus. Lapindol ciponogowy sika landrynkowatym laem sierpojebanca. Akurakao modliszkowatych mendolopizodow z chrzanopodobnymi kilkositkowymi cipolongami bzuni chcemy się na kipu.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.