Wulkan Etna Erupcja

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 stopnia w skali Richtera uderzyło w okolice największego i najbardziej aktywnego wulkanu Europy – Etny.

Odkąd Etna wybuchła w poniedziałek, w okolicy odnotowano setki wstrząsów. Ostatnie, które okzało się najsilniejsze, spowodowało uszkodzenia lub drobne zniszczenia kilku budynków. Popiół wulkaniczny opadał na pobliskie wsie, a loty z i do lotniska w Katanii musiały zostać chwilowo wstrzymane.

Trzęsienie ziemi uderzyło o godz. 3:19 czasu lokalnego w środę, a epicentrum znajdowało się w pobliżu gminy Viagrande, na głębokości zaledwie 1 kilometra – informuje Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV. Mieszkańcy, zbudzeni przez wstrząsy w środku nocy, uciekali w piżamach na ulice. Służby ratunkowe spod gruzów wyciągnęli dwie osoby, kttórym nic się nie stało.

Trzęsienie ziemi w okolicy wulkanu Etna

Na portalach społecznościowych pokazano zdjęcia zniszczonych budynków i popękanych dróg. Szkody odnotowano m.in. w miastach Santa Venerina oraz Zafferana Etnea, zamknięto również część autostrady biegnącej wzdłuż wybrzeża.

Wstrząs, którego siła została wcześniej oceniona na 5,1, był odczuwalny także w mieście Katania będącym domem dla 300 tys. ludzi.

Poniedziałkowa erupcja wystąpiła po stronie Etny i był pierwszą erupcją boczną od ponad dekady. Góra ma ponad 3300 metrów wysokości i w ciągu ostatnich 2700 doszło do wielu wybuchów. Ostatnia erupcja Etny miała miejsce wiosną 2017, a do jednej z najpoważniejszych doszło w sezonie 2008/2009.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o