Silny wiatr szaleje nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Ogłoszono trzeci, najwyższy alert dotyczący silnego wiatru. W wielu województwach będzie silnie wiało, na Bałtyku prognozowany jest sztorm. Zapoznajcie się z ostrzeżeniami pogodowymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Najwyższy stopień ostrzeżenia – czerwony – został wydany dla wschodniej części wybrzeża. Prognozowany jest silny sztorm, który początkowo będzie miał siłę 6-7 w skali Beauforta. W nocy wzrośnie ona do 8, a w porywach nawet do 9-10 stopni. Alert obowiązuje od godz. 16 do wtorku, do godz. 9.

Ostrzeżenie drugiego stopnia

Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwie pomorskim w subregionie nadmorskim. Alert ważny jest od godz. 7 do godz. 10. Na tym obszarze prognozowany jest silny wiatr o prędkości do 50 km/h w porywach od 85 do 100 km/h z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie wydano również dla zachodniej strefy brzegowej. Alert obowiązuje od godz. 8 do godz. 11. Według prognoz IMGW na morzu będzie sztorm od sile 5-7, w porywach do 8-9 stopni w skali Beauforta.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Alert pierwszego stopnia został wydany w województwach: części pomorskiego, części zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz na Suwalszczyźnie.

W subregionie wewnętrznym województwa pomorskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35-45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Alert obowiązuje od godz. 23 do wtorku do godz. 10.

W subregionie nadmorskim woj. zachodniopomorskiego przewiduje się wystąpienie silnego wiatru, który powieje z prędkością do 45-50km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie będzie ważne od godz. 6.30 do godz. 10.

W woj. mazowieckim prognozuje się wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią w północnej części województwa. Alert obowiązuje we wtorek od godz. 4 do 12.

W woj. warmińsko-mazurskim silny wiatr powieje z południowego-zachodu i zachodu z prędkością od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego-zachodu i zachodu. Alert będzie obowiązywał we wtorek od godz. 4 do 14.

Na Suwalszczyźnie i w subregionie centralnym województwa podlaskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z południowego-zachodu i zachodu, o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywać we wtorek od godz. 6 do 16.

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGWwiatr

Co oznaczają poszczególnie ostrzeżenia

Alert pierwszego stopnia oznacza „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne”.

Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem „niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności”.

Alert trzeciego stopnia oznacza „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność”.

Zbiorniki wodne mogą wylać

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego, czyli najniższego stopnia ogłoszono w województwie pomorskim. Alert będzie obowiązywał od godz. 21 do wtorku do godz. 9.

Jak informuje IMGW, „w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (532 cm) oraz przewidywanym silnym wiatrem z sektora zachodniego, na wybrzeżu wschodnim spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów ostrzegawczych lokalnie powyżej”.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW poziom wody

Najniższy, pierwszy stopień ostrzeżenia hydrologicznego oznacza, że „stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – Ho, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby”.

źródło: IMGW, tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.