Nasze Słońce było pozbawione czarnych plam 15 dni

Tarcza naszej dziennej gwiazdy była zupełnie pozbawiona plam przez 15 dni z rzędu, co oznacza, że Słońce maszeruje w kierunku następnego minimum. Według portalu Space Weather, to najdłuższy okres bez plamek od ostatniego minimum słonecznego w kwietniu 2010 r.

Zaskakujące zdjęcie uwiecznione przez Solar Dynamics Observatory przedstawia Słońce „w trybie kulki”. W tym roku mieliśmy już 26 dni bez plamy na tarczy naszej dziennej gwiazdy. Dla porównania przez cały zeszły rok było 26, a dwa lata wcześniej – ani jeden.

Plamy słoneczne to ciemne obszary o skomplikowanej konfiguracji magnetycznej na powierzchni naszej gwiazdy, a liczba plam słonecznych w danym momencie jest wykorzystywana jako wskaźnik aktywności słonecznej. Maksimum słoneczne charakteryzuje wysoka aktywność słoneczna i bardzo duża ilość plam. Tymczasem w trakcie minimum słońce jest mało aktywne, a liczba plam – niska.

https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/spotlesssun_slow.gif

Jednak niska aktywność nie oznacza, że zorze polarne przestaną rozświetlać nam nocne niebo – powiedziała Valentina Zharkova z Uniwersytetu Northumbria. „Istnieją jeszcze inne źródła aktywności słonecznej, tj.: strumienie materiału słonecznego z dziur koronalnych, które również przyczyniają się do występowania silnych burz magnetycznych”. Gdy słoneczne i międzyplanetarne pole magnetyczne zmniejsza się podczas minimum, doprowadzi to do spadku ochrony tego pola przed galaktycznymi promieniami kosmicznymi. „Oznacza to, że bardziej energetyczne cząstki mogą przeniknąć do ziemskiej atmosfery i doprowadzić do powstania zórz” – dodaje Zharkova.

Od teraz do następnego minimum słonecznego możemy spodziewać się nawet dłuższych okresów bez plam – donosi Spaceweather.com.

Aktualnie jesteśmy w 24. cyklu słonecznym, który rozpoczął się w 2008 roku. Astronomowie zliczają plamy od wieków i nawet najstarsi wiedzieli, że cykl słoneczny nie jest regularny. Pod koniec czerwca 2016 roku, okazało się, że słońce weszło najcichsze okres od ponad wieku. Vencore Weather stwierdza, że słońce przeszło w tryb „bila” po raz drugi w tym miesiącu, a obrazy z NASA nie wykazują żadnych dużych widocznych plam na jego powierzchni.

„Puste słońce to znak, że zbliża się kolejne minimum słoneczne i będzie coraz więcej takich dni w ciągu najbliższych kilku lat” – pisze Vencore Weather. Poprzedni cykl słoneczny osiągnął maksimum w latach 2000-2002 i charakteryzował się wieloma burzami magnetycznymi.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.