Słońce na żywo – wyjaśnienie

Rozbłyski słoneczne
– NORMAL / ACTIVE – promieniowanie rentgenowskie pochodzące ze Słońca utrzymuje się na niskim lub bardzo niskim poziomie, aktywność słoneczna jest niska lub bardzo niska.
M CLASS FLARE – w ciągu ostatniej doby nastąpił rozbłysk klasy M, możliwe kolejne rozbłyski tej siły w najbliższym czasie,
– X CLASS FLARE – w ciągu ostatniej doby nastąpił rozbłysk klasy X, możliwe kolejne rozbłyski tej siły w najbliższym czasie.
Pole magnetyczne Ziemi:
– QUIET pole magnetyczne jest spokojne. Indeks Kp<4,
– UNSETTLED pole magnetyczne jest niestabilne. Indeks Kp=4,

– STORM trwa burza magnetyczna. Indeks Kp>4.

 Alarmy o możliwych zorzach polarnych nad umiarkowanymi szerokościami geograficznymi – możliwe warianty:
BAND CLOSED – pasmo zamknięte (cisza),
High Lat AURORA – możliwe występowanie zórz nad biegunami i wysokimi szerokościami geograficznymi.
MID-LAT AURORA – alarm: możliwe występowanie zórz nad umiarkowanymi szerokościami geograficznymi.

Alarmy pracują na zautomatyzowanym i niekomercyjnym systemie DXrobot, opierającym się na radiowej komunikacji VHF, pracującym już od ponad czterech lat. Mechanizm jest bardzo czuły i radiowo może wykrywać aktywność zórz nad umiarkowanymi szerokościami geograficznymi (w tym nad Polską) nawet podczas ich krótkiej widoczności nad tymi szerokościami. Ze względu na wysoką czułość systemu bywa, że ogłasza on “fałszywe alarmy”, a ewentualny czerwony alarm MID-LAT AURORA może być zbyt optymistycznym zobrazowaniem aktualnej aktywności zórz i nie musi jednoznacznie potwierdzać ich  występowania nad umiarkowanymi szerokościami geograficznymi.

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

4 thoughts on “Słońce na żywo – wyjaśnienie”

 1. Odwalacie kawał dobrej roboty Panowie. Dzięki Wam łatwiej jest zbierać informacje o sytuacji w kraju i na świecie. Jasne i zrozumiałe informacje.

 2. Super! Ktoś odwala kawał dobrej roboty na tej stronie! Można byłoby jeszcze dopisać co oznaczają dane zagrożenia dla zwykłego zjadacza chleba i na jakim terenie występują ( kontynent, kraj )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.