Słońce: Najpotężniejszy rozbłysk od 10 lat!! Będzie Zorza Polarna nad Polską

6 września Słońce wyemitowało dwa silne rozbłyski. Jeden z nich był wyjątkowo potężny – według naukowców podobnego nie było przez ponad dekadę. Ta wyjątkowa aktywność naszej dziennej gwiazdy może sprawić, że nad Polską zaobserwujemy zorzę polarną.

W środę 6 września Słońce wyemitowało dwa duże rozbłyski. Pierwszy pojawił się około godz. 11.10 czasu polskiego, a drugi o godz. 14.02. Obserwatorium NASA, które stale monitoruje Słońce, uchwyciło oba te momenty.

– Dziś w godzinach popołudniowych Słońce wyemitowało najsilniejszy rozbłysk od ponad dekady – powiedział w środę pasjonat i popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Ogromna siła

Rozbłyski słoneczne związane są z nagłym wzrostem emisji promieniowania. Nie dotrze ono do Ziemi, ponieważ nie przejdzie przez atmosferę ziemską. Jeśli jednak będzie bardzo intensywne, może dojść do zakłóceń komunikacji i sygnału GPS.

Pierwszy rozbłysk został zaklasyfikowany jako X2.2, a drugi był dużo silniejszy – X9.3. Klasa X oznacza najbardziej intensywne rozbłyski, a cyfra dodatkowo określa ich moc. Np. X2 jest dwa razy silniejszy od X1, X3 trzy razy silniejszy i tak dalej.

Rozbłysk X9.3. był najsilniejszy w tym cyklu słonecznym, który trwa od grudnia 2008 roku.

Oba rozbłyski wystąpiły w aktywnym rejonie na Słońcu oznaczonym jako AR 2673. W tym rejonie rozbłyski pojawiły się także 4 września.

Zorze polarne

Jak powiedział Karol Wójcicki, pierwszych efektów rozbłysków sprzed dwóch dni spodziewamy się już dziś w nocy. Obserwatorzy na dużych szerokościach geograficznych mogą spodziewać się wystąpienia silniejszych niż zwykle zórz polarnych, które potrwają do weekendu.

Jak wytłumaczył Wójcicki, za 2-3 dni spodziewamy się dotarcia do Ziemi materii z dzisiejszego, supersilnego rozbłysku klasy X9.3. Nie został on wygenerowany centralnie w stronę Ziemi, ale nasza magnetosfera będzie mocno „zmęczona” po poprzednich rozbłyskach. Efektem tego mogą być silne zorze polarne również na średnich szerokościach geograficznych – w tym także w Polsce.

Gdzie szukać zorzy w Polsce?

– Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym północnym horyzontem – powiedział Wójcicki, założyciel profilu „Z głową w gwiazdach”.

Światła miejskie nie będą wtedy utrudniały obserwacji.

Jak podkreślił Wójcicki, największe szanse na podziwianie zorzy będą mieli mieszkańcy Wybrzeża. Niestety, chmury i Księżyc mogą utrudnić obserwacje.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o