Słońce się przebudziło. Wzrasta aktywność słoneczna

aktywność słoneczna. słońce się przebudziłoPo kilku dniach spokoju, na tarczy naszej dziennej gwiazdy pojawiła się nowa grupa plam słonecznych, która może doprowadzić do powstania burzy w ziemskiej magnetosferze.

Jak informuje SpaceWeather.com – amerykański portal zajmujący się śledzeniem pogody kosmicznej – we wschodniej części tarczy Słońca pojawiła się aktywna grupa plam, która wskutek ruchu obrotowego naszej dziennej gwiazdy już niebawem stanie oko w oko z Ziemią. To oznacza, że jakiekolwiek formy aktywności na tym obszarze będą mieć wpływ na naszą planetę. Najniebezpieczniejszą konfigurację elektronową „beta-gamma” posiada plama oznaczona numerem 2056, która może prowadzić do rozbłysków klasy M.

aktywność słoneczna. słońce się przebudziło

aktywność słoneczna. słońce się przebudziło

Tak też stało się wczoraj o godz. 12:07 czasu polskiego, kiedy rejon 2056 popisał się rozbłyskiem o sile M5,2. Moment ten został uchwycony m.in. przez instrument NASA Solar Dynamics Observatory, którego obraz prezentujemy poniżej. Flary słoneczne to potężne wybuchy promieniowania, które powstają w wyniku erupcji zachodzącej na Słońcu.

Choć szkodliwy wiatr słoneczny nie ma szansy przejść przez ziemską atmosferę, uderzające naładowane cząsteczki plazmy są na tyle intensywne, że mogą prowadzić do powstania zakłóceń w magnetosferze naszej planety i prowadzić do efektywnych burz. Aktywność ta jest widoczna m.in. w pojawieniu się intensywnych zórz polarnych na obszarze umiarkowanych szerokości geograficznych; pojawiają się także problemy z poprawnym funkcjonowaniem urządzeń takich jak GPS.

Choć naukowcy oczekują, że w ciągu najbliższych 24 godzin planetarny indeks fluktuacji magnetycznych osiągnie poziom 4, co oznacza burzę na poziomie G1 (najsłabszą) ostrzegają, że aktywny kompleks plam: 2056-2057-2055, mogą doprowadzić do znacznie intensywniejszych zjawisk w atmosferze Ziemi

słońce - indeks fluktacji magnetycznej

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o