Słońce staje się coraz bardziej aktywne, w najbliższych dniach nad Ziemią będą silne burze magnetyczne

aktywne slonce

W ostatnich dniach – mimo wielu plam na Słońcu – aktywność naszej dziennej gwiazdy była niewielka, co jednocześnie skutkowało względnie spokojnymi warunkami geomagnetycznymi na Ziemi. To się jednak zmieniło, ponieważ na środku tarczy znajduje się aktywna, duża plama słoneczna, która popisuje się rozbłyskami klasy M. Astrofizycy ostrzegają, że Ziemia może być zagrożona w najbliższych dniach dość silnymi burzami geomagnetycznymi.

W tej chwili po widocznej z Ziemi tarczy Słońca znajduje się jedyna, ale bardzo aktywna grupa plam oznaczona numerem 2371. Niemal każdego dnia dochodzi w jej obrębie do umiarkowanych rozbłysków – tylko wczoraj nastąpiły trzy rozbłyski klasy M: pierwszy o 03:42 czasu polskiego i miał siłę M2, drugi – o 11:44 (M3), a trzeci o 20:20 (M1).

aktywne slonce

W związku z tym, iż plama jest bezpośrednio skierowana w stronę naszej planety, wszystkie rozbłyski, zwłaszcza te, które doprowadzą do koronalnego wyrzutu masy (CME), mogą mieć poważne konsekwencje dla Ziemi. W przestrzeni kosmicznej pędzą już dwie fale naładowanych cząstek, które powinny osiągnąć jonosferę naszej planety za dobę lub dwie, przynosząc umiarkowaną burzę geomagnetyczną. Z prognoz NOAA wynika, że istnieje 65-procentowe ryzyko wystąpienia poważnej burzy na wysokich szerokościach geograficznych.

Wyrzut CME z rozbłysku z godz. 01:42 UTC dn. 21. czerwca @Spaceweather

Dodatkowo konfiguracja elektronowa obszaru 2371 „beta-gamma-delta” wskazuje na możliwość rozbłysków najwyższej z możliwych klas – X. Póki co szansa na rozbłyski klasy X szacowana jest na 20 proc., a klasy M – na 75 proc.

Skutkiem szalejących burz geomagnetycznych będą zorze polarne widoczne w wysokich szerokościach geograficznych, lecz na półkuli północnej ich obserwacja może być utrudniona z powodu dnia polarnego. Gdyby jednak burza okazała się silniejsza (indeks fluktuacji magnetycznych przekroczyłby 6 jednostek), wtedy niestabilność w jonosferze mogłaby się pojawić w niższych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce.

źródło: krolowa superstar

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o