Słońce wyjątkowo aktywne. Od 24 lat nie było na nim tak wielkiej plamy

ogromna plama na słońcuNaukowcy z NASA zaobserwowali ogromną plamę słoneczną. To AR12192, której powierzchnia sięga ponad 0,2 proc. powierzchni półkuli naszej dziennej gwiazdy. Zdaniem ekspertów plama 12192 jest największą zaobserwowaną od prawie 24 lat.

W ostatnim czasie Aktywny Region 12192 znacznie zwiększył swój zasięg. Astronomowie z NASA twierdzą, że 22 października powierzchnia tej plamy słonecznej wynosiła 0,2410 proc. powierzchni półkuli naszej dziennej gwiazdy. To największy aktywny region od czasu plamy słonecznej AR6368, która została zaobserwowana w listopadzie 1990 roku.

Ogromna, ale znacznie bardziej spokojna plama na Słońcu

AR2192 jest większy od AR486, który w 2003 roku był źródłem wielu silnych rozbłysków. Jednak Aktywny Region 2192 nie jest wcale tak aktywny. Do 23 października wygenerował kilka rozbłysków klasy C (słabe) i klasy M (średnie). Odnotowano również dwa rozbłysk klasy X (silny).

Niezastąpione SDO

Danych na temat aktywności Słońca od 2010 roku dostarcza satelita naukowy Solar Dynamics Observatory (pol. Obserwatorium Dynamiki Słońca). To dzięki temu satelicie udało się zauważyć największą plamę słoneczną.

Obecnie nasza dzienna gwiazda znajduje się w 24. cyklu aktywności. Przyjmuje się, że początek tego cyklu nastąpił w styczniu 2009 roku.

ogromna plama na słońcu

Źródło: sdo.gsfc.nasa.gov, thesuntoday.org Autor: kt/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Słońce wyjątkowo aktywne. Od 24 lat nie było na nim tak wielkiej plamy”

 1. Wszystko ładnie pięknie, nie miałbym nic przeciwko rozbłyskowi, który uwolniłby ludzi z ich klatek w których siedzą przed tv manipulatorami, gdyby nie jeden drobny problem. Kretyni pobudowali elektrownie jądrowe i jak łupnie to poleci w nich elektronika, która czuwa nad procesami termojądrowymi, a wówczas dojdzie do przegrzania rdzeni i skażenia jądrowego.

  P.S. Głupota ludzka jest nieograniczona. Ale czego nie robi się dla wygody…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. HURA 🙂 niech rozpierzy ten zły świat i rosje.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Czy jak będzie coraz więcej rozblyskow slonecznych to cofniemy sie do epoki neolitu?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Jeżeli będzie dużo rozbłysków klasy X w krótkim czasie skierowane w stronę Ziemi to wszystko możliwe. Zaczną niszczyć górne warstwy atmosfery i może zacząć się wielkie wymieranie gatunku ludzkiego. Jeżeli będzie jeden duży rozbłysk to popalą się transformatory sieci przesyłowe i sprzęt elektroniczny na którym opiera się nasza cywilizacja. Czyli cofniemy się no epoki neolitu…

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.