Smog w Polsce czyli wielka propaganda przeciwko Polsce i naszym kopalniom

Walka ze smogiem w Polsce to kolejna akcja propagandowa wymierzona w rząd i polski węgiel – twierdzą producenci kotłów ze Śląska. Ich zdaniem chodzi o promowanie rosyjskiego gazu jako czystego paliwa oraz zachodnich producentów kotłów gazowych i na pelet (granulat drzewny), którzy chcą opanować nasz rynek.

Informacje o licznych ofertach zachodnich producentów urządzeń grzewczych oraz o gotowości zapewnienia do nich paliw potwierdził minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jednocześnie zapewnił, że rząd cały czas stawia na polski węgiel.

– Minister energii ma przygotować specjalne rozporządzenie w sprawie norm na jakość paliwa. To wyeliminuje nam import węgla z Ukrainy i spowoduje, że będziemy zużywali polski węgiel – powiedział minister na antenie TV Trwam.

W 2016 r. wpłynęła w Krakowie rekordowa liczba ponad 7300 wniosków o udzielenie dotacji na wymianę „kopciuchów”. Wymieniono jednak tylko 4200 pieców i kotłów. W dodatku z roku na rok dotacje do wymiany pieców są tam mniejsze. W ub.r. można było uzyskać 100 proc. dotacji, w tym roku wyniesie ona 80 proc., a w 2018 r. spadnie do 60 proc.

– W Polsce produkujemy najnowocześniejsze w Europie kotły węglowe i na pelet oraz instalacje solarne – twierdzi nasz informator. – Problem w tym, że idą one głównie na eksport, bo nasze samorządy są potwornie zadłużone i niechętnie dopłacają do wymiany kotłów w prywatnych budynkach.

Samorządy winne są także innych zaniedbań w zakresie ochrony powietrza. Prof. Jan Szyszko zwraca uwagę, że za smog odpowiada m.in. zła gospodarka przestrzenna prowadzona w wielkich miastach. W Krakowie wszystkie korytarze przewietrzania zablokowane są przez wysokie budynki. Będzie jeszcze gorzej, bo – jak ostrzega ekolog Mariusz Waszkiewicz – deweloperzy planują kolejne wieżowce, które zablokują przepływ powietrza w rejonie rzek Rudawa i Prądnik.
Tymczasem Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by to rząd, a nie samorządy, pokrywał wszystkie koszty walki ze smogiem.

– Samorządy, szczególnie Małopolski i Krakowa, od wielu lat robią, co mogą, przyjmując antysmogowe uchwały – podkreśla szef PSL‑u Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nad projektem ustawy antysmogowej pracuje też Platforma Obywatelska.

– To jakaś polityczna paranoja. Kiedy Francuzi, którym chodziło głównie o promowanie swojej energetyki jądrowej, próbowali zamknąć nasze elektrownie węglowe pod pozorem walki ze światowym ociepleniem klimatu, to rząd PO-PSL im ulegał zamiast modernizować branżę energetyczną – przypomina nasz informator.

Katowicki Holding Węglowy i inne polskie spółki już od kilku lat produkują ekologiczne paliwa przeznaczone do spalania w nowoczesnych niskoemisyjnych kotłach. W Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu stworzono innowacyjne paliwo bezdymne. Mogą z niego korzystać nawet posiadacze pieców starego typu, bo w trakcie jego spalania powstaje od 5 do 7 razy mniej rakotwórczych związków organicznych oraz węglowodorów aromatycznych, a także 2–3 razy mniej tlenków siarki i trzy razy mniej pyłów.

– Dlaczego nikt nie promuje takich polskich wynalazków, tylko sieje wrogą propagandę i szkodzi polskim interesom? – pyta nasz informator.

źródło: niezalezna
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Smog w Polsce czyli wielka propaganda przeciwko Polsce i naszym kopalniom”

 1. Smog jest od zawsze w naszym kraju ale rok 2016/2017 to jakaś medialna paranoja! Wszech mocna władza swiatowa chcą mieć przykrywkę dla chemistralis ?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Do autora, przypomnij sobie jak pisałeś o globalnym ociepleniu że to ściema a po jakimś czasie zmieniłeś zdanie. Smog to fakt tylko dziwne że dopiero teraz to nagłośnili.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Każdy wie że to nie kopalnie są problemem ale drogi gaz i jeszcze droższa energia elektryczna i węgiel
  Ludzie zawsze będą palić byle czym, plastikami i oponami by zaoszczędzić.
  Nawet jakby dostali za darmo nowe piece to z radością załadują tam opony

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Powinno być kopalniom, a nie kopalnią

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Dziękuje.
   Pozdrawiam

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.