Śnieg i grad spadł w Zimbabwe

Kombinacja gradu i deszczu ze śniegiem, które spadły w centrum Zimbabwe w ostatni weekend, napędzają falę dyskusji na platformach społecznościowych i spekulacje, że niezwykle rzadkie opady śniegu wystąpiły w tym kraju na południu Afryki – donosi agencja Xinhua.

Szef publicznej służby meteorologicznej w Departamencie Usług Meteorologicznych Tich Zinyemba powiedział, że podejrzane zjawisko, za sprawą którego krajobrazy stały się zupełnie białe, mogło mieć związek z połączenia gradu i gwałtownych burz związanych z bardzo zimnymi prądami.

Zimbabwe

Zimbabwe

„Na podstawie materiału, jaki nam dostarczono, podejrzewamy, że był to olbrzymi grad połączony z deszczem ze śniegiem lub krupą śnieżną” – powiedział Zinyemba, dodając, że temperatura musiała spaść do wyjątkowo niskich wartości. Zinyemba podkreśla, że jego specjaliści w poniedziałek udali się do feralnego miejsca, by zebrać dowody oraz przesłuchać mieszkańców, którzy byli świadkami tej anomalii.

„Grad osiągał wielkość piłek tenisowych golfowych i pokrył wszystko w promieniu pięciu kilometrów. Musimy zebrać informacje od ludzi na temat tego, co tam faktycznie zaszło” – powiedział Zinyemba.

Dolne Gweru, które jest oddalone około 45 kilometrów od Midlands, stolicy Gweru, znane jest z występowania niskich temperatur w zimie. W mediach społecznościowych krążą zdjęcia i filmy dzieci bawiących się „śniegiem” i ludzi obawiających się, że zjawisko może być zapowiedzią bardzo ostrej zimy.

Po raz ostatni śnieg w górach Nyanga w Zimbabwe w 1935 roku. Taki opad w Afryce właściwie się nie pojawia lub bardzo rzadko, za wyjątkiem części RPA, Lesoto i regionu Maghrebu w północno-zachodniej Afryce, obejmującego wybrzeże i góry Atlas w Maroku, Algierii i Tunezji.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.