Pandora jest jednym z wielu księżyców Saturna, które ani trochę nie przypominają kuli. Teraz, nieregularnym kształtom tego satelity możemy przyjrzeć się jeszcze dokładniej, za sprawą nowych zdjęć wykonanych przez sondę Cassini, które niedawno opublikowała NASA.

NASA animated GIF

Obecnie Cassini krąży wokół biegunów Saturna i na obrzeżach jego pierścienia F. Jak obiecała NASA, taka trasa pozwala sondzie na uwiecznianie na zdjęciach nawet najmniejszych księżyców gazowego giganta, i to w bardzo dobrej jakości. Fotografię widoczną poniżej pojazd wykonał 18 grudnia, gdy znajdował się zaledwie 40,5 tysiąca kilometrów z dala od Pandory. Na tym obrazie kratery księżyca niemalże ożywają – pojedynczemu pikselowi na zdjęciu odpowiada 240 metrów w rzeczywistości.

Cassini uchwyciła Pandorę na zdjęciu także wcześniej, gdy dystans dzielący je wynosił 52 tysiące kilometrów. Miało to miejsce w 2005 roku. Niemniej, jako pierwsza księżyc sfotografowała sonda Voyager 2, w sierpniu 1981 roku. Oto, jak wyglądał obraz Pandory z tamtych czasów:

Cóż, w ciągu 35 lat Pandora prawie wcale się nie zmieniła, jednak teraz, za sprawą zdjęć o lepszej jakości możemy dostrzec znacznie więcej szczegółów na jej skalistej powierzchni.

Swoją obecną orbitę Cassini ma przemierzyć w sumie 20 razy, natomiast od 20 kwietnia 2017 roku sonda będzie przygotowywać się do końca swojej misji, który nastąpi we wrześniu 2017 roku. Wtedy pojazd zostanie wysłany w głąb atmosfery Saturna, gdzie zbierze swoje ostatnie dane.

Sonda Cassini robiła też inne dokładne zdjęcia:

Enceladusa księżyc Saturna
Enceladusa księżyc Saturna
Hyperion, jeden z Księżyców Saturna
Enceladus (Saturn II) – księżyc Saturna
Burza na Saturnie czyli olbrzymia czerwona plama
źródło: conowego.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o