Sonda Juno pomyślnie weszła na orbitę Jowisza. Jakie jest jej zadanie?

Skonstruowana przez NASA sonda Juno dziś przed 7 rano naszego czasu weszła na orbitę Jowisza. Juno będzie badać największą planetę Układu Słonecznego do 2018 r.

Swoją misję sonda rozpoczęła w sierpniu 2011 r. Po drodze pokonała niemal 3 mld kilometrów. We wtorek o godz. 6.53 naszego czasu Juno znalazła się na orbicie Jowisza. Stało się to jeszcze w poniedziałek czasu amerykańskiego, czyli tak jak chcieli Amerykanie w Dniu Niepodległości USA.

Juno Jowisz

Juno Jowisz

Będzie okrążała Jowisza przez ponad rok. W tym czasie ma przesyłać na Ziemię zdjęcia – najlepsze zbliżenia powierzchni tej planety, jakie kiedykolwiek wykonano.

Długa droga

Ponieważ przesłanie sygnału radiowego pomiędzy Jowiszem a Ziemią zajmuje 48 minut, w razie problemów kontrolerzy misji z Jet Propulsion Laboratory (należącego do NASA) w Kalifornii nie zdołają na bieżąco interweniować.

Choć kosmiczne sondy docierają w pobliże Jowisza już od lat 70., wciąż wielu rzeczy o tej planecie nie wiemy.

Wiele urządzeń

Na pokładzie Juno znajduje się dziewięć instrumentów pozwalających badać Jowisza, jego gazowe wnętrze i burzliwą atmosferę. Są tam również trzy figurki lego, przedstawiające rzymskiego boga Jowisza, boginię Junonę i Galileusza (Galileo).

Kiedy Juno wypełni swoje zadania, w 2018 r. ostatecznie „zanurkuje” w atmosferę Jowisza i spłonie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.