Sonda New Horizons dostarczy zdjęcia Plutona. Orbiter został wybudzony ze stanu hibernacji po 9 latach !

Sonda New Horizons została wybudzona ze stanu hibernacji po blisko 9 latach podróży. Jej celem jest Pluton. Sygnał z sondy dotarł do centrum NASA dopiero po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach. Obiekt przebył już prawie 5 mld kilometrów.

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Jej celem jest Pluton. Od startu spędziła 1873 dni w stanie hibernacji, to dwie trzecie czasu lotu. Sonda New Horizons pokonała 4,6 mld kilometrów i została wybudzona zgodnie z planem. Sygnał z obiektu potrzebował aż 4 godzin i 22 minut na dotarcie do Ziemi. Według Glena Fountaina, menadżera misji, wybudzenie NH było zabiegiem rutynowym i wykonywanym już kilkakrotnie.

Sekwencja wyprowadzenia ze stanu hibernacji została zaprogramowana w komputerze pokładowym obiektu. New Horizons znajduje się 260,8 mln kilometrów od Plutona. Sonda rozpocznie badania w 2015 r. podaje NASA. Przez następne kilka tygodni testowane będą urządzenia pokładowe. Sonda została wyposażona w systemy obrazowania w podczerwieni, spektrometry, kamerę teleskopową wysokiej rozdzielczości, a także wykrywacz pyłu kosmicznego.

Sonda New Horizons zbada Plutona

Obiekt rozpocznie obserwację Plutona 15 stycznia 2015 r. Nieco ponad pół roku później, 14 lipca New Horizons znajdzie się najbliżej planety. W połowie maja sonda dostarczy obraz wyższej jakości niż teleskop Hubble’a. New Horizons zbada również księżyce Plutona. Oprócz Charona będą to odkryte w czerwcu 2005 r. naturalne satelity Nix i Hydra, odkryty w 2011 r. księżyc Kerberos oraz Styx, zaobserwowany w 2012 r.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.