Sonda New Horizons rusza zbadać jeszcze bardziej tajemnicze obiekty

Wystrzelona w 2006 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie sonda New Horizons w tym roku wykonała swoją podstawową misję – dostarczyła nam dokładnych informacji i zdjęć Plutona, planety karłowatej znajdującej się na obrzeżu Układu Słonecznego i jak informuje NASA rusza ona w dalszą podróż, ku obiektom jeszcze bardziej tajemniczym.

New Horizons

Jak informuje agencja, sonda wykonała właśnie ostatni z czterech manewrów, które nakierowały ją na Pas Kuipera, gdzie najprawdopodobniej spotka się ona z obiektem Pasa Kuipera (KBO) 2014 MU69, co ma nastąpić w styczniu roku 2019. Najprawdopodobniej, bo nadal jest to potencjalny cel numer 1 (PT1) – NASA jeszcze musi go finalnie zatwierdzić, ale wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie.

Obiekt ten znajduje się mniej więcej na torze lotu sondy, więc nie była konieczna duża zmiana jej kursu, niemniej wykonanie nawet niewielkich korekt kursu w takiej odległości w jakiej New Horizons znajduje się obecnie od Ziemi (ponad 5 miliardów kilometrów) było nie lada wyzwaniem, jednak udało się to doskonale.

Badanie obiektów ze znajdującego się na obrzeżach Układu Słonecznego Pasa Kuipera może dać nam bardzo dużo ciekawych informacji na temat przeszłości naszego systemu planetarnego.

New Horizons

New Horizons

Dociera tam bowiem bardzo mało światła słonecznego, a zatem w lodzie na tamtejszych obiektach znajdować się mogą dane dotyczące tego jak nasza najbliższa okolica wyglądała 4.5 miliarda lat temu.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.