Space X: Kapsuła Red Dragon leci na Marsa za niecałe 2 lata!

Elon Musk zapowiedział, że w 2018 roku kapsuła Dragon 2 zostanie wysłana na Marsa. W długofalowych planach SpaceX jest założenie na Czerwonej Planecie ludzkiej kolonii.

Przedsiębiorstwo założone i kierowane przez Elona Muska – odpowiedzialnego także za sukces samochodów Tesli – koncentruje się obecnie na stworzeniu systemu rakiet wielorazowego użytku. Według przedstawianych prognoz, pozwoli to obniżyć koszty wysyłania ładunków na orbitę nawet o 90%.

Jest to jednak cel krótkofalowy SpaceX – korzystając z opracowanych technologii, firma zamierza wysłać kolonistów na Marsa. W okolicach 2040 roku ma powstać pierwsze marsjańskie miasto, które 30 lat później będzie liczyło milion mieszkańców.

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon Mars

Red Dragon

Red Dragon Mars

Elon Musk zadeklarował, że pierwsi ludzie, którzy dotrą na Marsa z jego pomocą, mogą postawić stopy na planecie już w połowie lat 20. XXI wieku. SpaceX będzie jednak sprzedawał bilety tylko w jedną stronę, a pasażerowie będą jednocześnie osadnikami.

Zaplanowana na 2018 rok misja ma sprawdzić działanie systemów kapsuły Dragon 2. Musk chętnie chwali się możliwościami konstrukcji.

Dragon 2 jest zdolny do dostarczenia aparatury naukowej do każdego miejsca w układzie słonecznym, niezależnie od tego czy powierzchnia jest stała czy płynna i czy występuje (lub nie) atmosfera. Przy wykorzystaniu rakiety Falcon Heavy, Dragon 2 może dostarczyć na Marsa od 2 do 4 ton sprzętu.

Zapowiedziana na 2018 rok misja nosi kryptonim Czerwony Smok (Red Dragon). Kapsuła Dragon 2 ma odbyć pierwszy lot w maju 2017 roku; na sierpień 2017 zapowiedziano dostarczenie za jej pomocą kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza wersja kapsuły dostarcza na ISS zapasy od 2012 roku.

Dragon 2 wyposażony jest w 8 silników SuperDraco, które pełnią rolę zabezpieczenia w razie problemów podczas startu (kapsuła może ewakuować ludzi w razie wykrycia awarii rakiety nośnej) i mogą także służyć do kontrolowanego lądowania.

W odróżnieniu od dotychczasowych misji, w których sondy były zrzucane na powierzchnię Marsa w nadmuchanych bąblach ochronnych lub – jak miało to miejsce w przypadku łazika Curiosity – opuszczane przez zamontowany na unoszącej się dzięki silnikom rakietowej platformie dźwig – Dragon 2 będzie wstanie samodzielnie wylądować na powierzchni.

Kapsuła wytraci początkową prędkość dzięki manewrom w marsjańskiej atmosferze, by następnie osiąść na gruncie z wykorzystaniem wbudowanych silników rakietowych. Musk zapowiedział, że misja przetestuje ideę lądowania na Czerwonej Planecie, jednak to nie Dragon 2 będzie pojazdem, w którym na Marsa udadzą się ludzie.

Projekt statku Mars Colonial Transporter (MCT) zostanie zaprojektowano latem 2016 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Astronautycznej w Meksyku.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.