Spektakularna pogoda z 2015 roku ujęta w 9 minutach filmu

Korzystając z danych satelitarnych wszystkich trzech czołowych organizacji meteorologicznych, kompleksowy materiał filmowy przedstawia każdą pojedynczą burzę z 2015 roku w całkiem ciekawym spektaklu.

Biorąc pod uwagę cyklony na Oceanie Indyjskim, burze, które zaatakowały Vanuatu i inne zsynchronizowane warunki pogodowe we wschodniej części Pacyfiku, obejmujący pełny rok film video wiatru, słońca, deszczu i śniegu przedstawia, jak złożona staje się nasza wiedza o meteorologii.

burza

Łączący dane z satelitów należących do Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) i National Oceanic and Atmospheric Administration, film oprowadza nas przez większość dużych wydarzeń, i informuje nas, dlaczego do nich doszło i dlaczego się one skończyły – powiedział Mark Higgins, kierownik w EUMETSAT.

Jak informowaliśmy na początku roku, liczba klęsk żywiołowych w 2015 roku przewyższała średnią światową – w tym ponurym okresie występowało więcej burz, ulewnych opadów, powodzi, susz i pożarów lasów. Globalne wydarzenia, takie jak zimowe sztormy, huragany i wichury osiągnęły w 2015 kulminację i nie było takiego kontynentu, gdzie pogoda w ostatnim roku by nie rozrabiała.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło Nepal, jest największą klęską żywiołową mininionego roku, która zabiła tysiące ludzi, ale gdzie indziej przetoczyło się 21 cyklonów tropikalnych, przekraczając średnią długoterminową o 40 proc. Tylko 14 z nich powstało na półkuli północnej; dodatkowo rok 2015 zapisał się jako najcieplejszy w całej historii pomiarów meteorologicznych.

Eksperci obawiają się, że podobne czekają nas w 2016. Wysokie temperatury, trwające El Nino oraz postępujące zmiany klimatyczne to doskonały przepis dla powstania groźnych zjawisk meteorologicznych, które doprowadzą do ogromnych strat i z pewnością pochłoną wiele ofiar.

źródło: krolowa-superstar
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o