Spektakularny wybuch na wyspie Reunion, francuskiej kolonii w archipelagu Maskareny na Oceanie Indyjskim

wulkan Piton de la Fournaise

Spektakularna erupcja wulkanu na wyspie Reunion. „To może być największy wybuch od 20 lat” gdzie wulkan Piton de la Fournaise popisał się prawdziwym pokazem ognia. Do pierwszej poważnej erupcji doszło tam w niedzielę, 17. maja – podała agencja AFP.

„Erupcja może trwać. Stoimy w obliczu zjawiska podobnego do tego, z jakim mieliśmy do czynienia w latach 90-tych, który trwał kilka tygodni i doprowadził do wycieku ogromnych ilości lawy” – mówi AFP Nicolas Villeneuve, dyrektor Obserwatorium Wulkanicznego Piton de la Fournaise (OVPF).

Lawa po stokach wulkanu spływa z prędkością 25-50 m3/s w porównaniu do 4-8 m3/s w lutym. Erupcja jest zatem o wiele intensywniejsza niż ta sprzed trzech miesięcy.

Mieszkańcy południowej i wschodniej części wyspy Reunion widzą ogromną chmurę, która sięga wysokości 4 km nad wulkanem. Poza tym w równinie Hotentotów czuć silny zapach siarki. Na szczęście erupcja nie stanowi poważnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, choć prefektura ogłosiła stan wyjątkowy i zadeklarowała niezbliżanie się do wulkanu na odległość mniejszą niż 5 km.

Wulkanolodzy nie wykluczają jednak, że w ciągu kilku dni lawa może przeciąć główną drogę wyspy, zanim uda się do Oceanu Indyjskiego. Po raz ostatni stało się to w 2007 roku, kiedy trwająca miesiąc erupcja rozlała lawę na powierzchni 140 mln m3.

wulkan Piton de la Fournaise

wulkan Piton de la Fournaise

wulkan Piton de la Fournaise

wulkan Piton de la Fournaise

wulkan Piton de la Fournaise

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.